Trwa ładowanie...
17-12-2015 10:43

Beata Szydło spotkała się z Martinem Schulzem. Rozmowa była związana ze słowami Schulza o Polsce

• Martin Schulz spotkał się z Beatą Szydło
• Rozmowa miała związek z wypowiedzią Schulza o sytuacji w Polsce
• Schulz twierdził, że wydarzenia w Polsce mają charakter "zamachu stanu"

Beata Szydło spotkała się z Martinem Schulzem. Rozmowa była związana ze słowami Schulza o PolsceŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2s47z8
d2s47z8

Polska chce bardziej uczciwej komunikacji z Parlamentem Europejskim - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po spotkaniu premier Beaty Szydło z szefem PE Martinem Schulzem. To była konstruktywna rozmowa o współpracy - ocenił Schulz.

Szydło spotkała się z Schulzem na marginesie unijnego szczytu w Brukseli.

Szymański poinformował dziennikarzy, że rozmowa była poświęcona "uczciwej komunikacji między Polską, polskim rządem a Parlamentem Europejskim".

- Rozmowa nie była nakierowana na to, aby ktokolwiek wyszedł z niej niezadowolony. Nacisk był położony, byśmy mieli możliwości bardziej uczciwej komunikacji - tak, żeby polskie racje były lepiej słyszane w Parlamencie Europejskim - powiedział Szymański dziennikarzom po spotkaniu Szydło z Schulzem.

d2s47z8

- Nacisk był położony na to, że to jest spotkanie dwóch osób, które powinny być może częściej ze sobą rozmawiać, aby unikać takich wymian opinii, które, wydaje się, nikomu nie służą - podkreślił.

Szymański dodał, że temat styczniowej debaty w PE o sytuacji w Polsce nie był omawiany. - Powodem spotkania była wymiana opinii kilka dni temu. Tylko na tym obie strony się skupiały. Dzisiaj była intensywna koncentracja, aby komunikacja była bardziej uczciwa - powiedział wiceszef MSZ.

- Jesteśmy absolutnie przyzwyczajeni, być może jak mało kto w Europie, do tego, by być krytykowanym, natomiast zgłaszaliśmy wątpliwości, czy wszystkie słowa dobierane do tej krytyki są proporcjonalne i właściwe. W naszym przekonaniu nie, ale uznajemy ten etap za zamknięty - podkreślił.

Martin Schulz, odnosząc się do spotkania z Beatą Szydło powiedział, że była to konstruktywna rozmowa o współpracy nowego polskiego rządu z Parlamentem Europejskim. - Zapewniliśmy się nawzajem, że na podstawie pełnego wzajemnego poszanowania, spróbujemy konstruktywnie współpracować - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Schulz.

d2s47z8

Z kolei na Twitterze Schulz napisał: "Dialog zawsze pomaga we wzajemnym zrozumieniu także w drażliwych sprawach".

- Mieliśmy bardzo owocną rozmowę z panią premier. Nie wspomnieliśmy o debacie w Parlamencie Europejskim, planowanej na styczeń - powiedział, pytany, czy zaprosił premier Szydło do udziału w debacie na temat sytuacji w Polsce, która ma się odbyć 19 stycznia.

Schulz nie odpowiedział wprost na pytanie o swoją niedawną wypowiedź na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

d2s47z8

Szef PE ocenił w poniedziałek w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny, że "to, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne". - Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować - mówił polityk niemieckiej SPD w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. W reakcji na te słowa premier Szydło powiedziała, że oczekuje, że Schulz nie tylko zaprzestanie takich wypowiedzi, ale również przeprosi Polskę.

d2s47z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s47z8
Więcej tematów