PolskaBeata Szydło: Komisja Europejska ocenia materiały dotyczące ustaw o TK i medialnej

Beata Szydło: Komisja Europejska ocenia materiały dotyczące ustaw o TK i medialnej

• KE ocenia materiały dot. ustaw o TK i medialnej - zdradziła Beata Szydło
• "Używajmy słowa ocena, bo to jest adekwatne pojęcie" - dodała premier
• Szefowa rządu ponowiła zaproszenie do Polski dla unijnych komisarzy

Beata Szydło: Komisja Europejska ocenia materiały dotyczące ustaw o TK i medialnej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

15.01.2016 | aktual.: 15.01.2016 15:48

Komisja Europejska ocenia materiały dotyczące ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i medialnej - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu ponowiła zaproszenie do Polski dla unijnych komisarzy i dodała, że przyjechać chce przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

KE zdecydowała się w środę wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że w ocenie Komisji wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane.

Szydło podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej, że KE ocenia sytuację w Polsce i materiały dotyczące ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i medialnej. - Używajmy słowa ocena, bo to jest adekwatne pojęcie - zaznaczyła.

- Ten proces trwa, czekamy na prośbę ze strony Komisji o poszczególne materiały. Jeżeli jest taka konieczność - będziemy je uzupełniać" - dodała.

Szydło ponowiła też zaproszenie do Polski dla unijnych komisarzy i podkreśliła, że przyjechać chce przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. - To będzie dobra okazja, by pan przewodniczący zobaczył tutaj na miejscu, jak polskie sprawy się mają i że demokracja nie jest zagrożona wbrew tym, którzy próbują wyolbrzymiać i siać nieprawdziwe informacje - mówiła szefowa rządu.

Premier była też pytana, czy nie żałuje swojej wypowiedzi, że wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans może kierować się w swoich ocenach "troszeczkę sympatiami", związanymi z tym, że został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wysokim odznaczeniem państwowym. Wskazano, że Timmermansa odznaczał też prezydent Lech Kaczyński.

- Nie mam czego żałować, bo to jest fakt, że pan Timmermans został przez pana prezydenta Komorowskiego odznaczony, ja tylko stwierdziłam fakt, który miał miejsc" - odpowiedziała premier

3 grudnia 2015 r. Timmermans - w liście wysłanym do szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości - zwrócił się o informacje ws. reformy Trybunału Konstytucyjnego oraz wezwał do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale. 12 stycznia Ziobro odpowiedział Timmermansowi w liście, że jego prośbę odebrał jako "próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd". Wiceszefowi KE zarzucił też brak wiedzy związanej z Trybunałem w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)