Trwa ładowanie...
d1iet9z
27-05-2006 01:05

Bawarski krucyfiks podarowany przez kard. Ratzingera w Oświęcimiu

Ćwierć wieku temu kardynał Joseph Ratzinger
odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zostawił w celi
ojca Maksymiliana Kolbego XVI wieczny krucyfiks. Z inicjatywy
kardynała Franciszka Macharskiego krzyż trafił później do kościoła
św. Maksymiliana w Oświęcimiu - pisze "Dziennik Polski".

d1iet9z
d1iet9z

13 września 1980 roku do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przybyła delegacja Episkopatu Republiki Federalnej Niemiec. Przewodniczył jej arcybiskup Kolonii kardynał Joseph Hoeffner. Jednym z jej członków był ówczesny arcybiskup Monachium kardynał Joseph Ratzinger. Niemieckim biskupom towarzyszyli kardynał Franciszek Macharski oraz arcybiskup Bronisław Dąbrowski.

Gości powitał Kazimierz Smoleń, dyrektor Państwowego Muzeum, długoletni więzień KL Auschwitz. To była pierwsza tego rodzaju, oficjalna wizyta przedstawicieli Episkopatu Niemiec w Polsce - wspomina Adam Cyra, historyk, starszy kustosz Państwowego Muzeum. Trudno po latach ustalić dokładny jej przebieg. Goście wpisali się do księgi pamiątkowej. Wiemy również, że byli pod Ścianą Straceń, jak również w celi o. Maksymiliana Kolbego - opowiada.

Muzeum posiada kilka zdjęć z tego okresu. Pracownicy wspominają, że Służba Bezpieczeństwa nie chciała dopuścić, by niemieccy księża weszli do celi męczeństwa o. Kolbego. Wówczas Józef Paszek, pracownik Muzeum, pomimo zakazu, zdjął kłódkę zamykającą kratę. Wystarczyło ją pchnąć i cela stała otworem. Zapewne działo się to za wiedzą hierarchów polskiego Kościoła oraz dyrekcji placówki.

Dzięki temu doszło do symbolicznego aktu. Niemieccy kardynałowie złożyli w celi dużych rozmiarów rzeźbiony krzyż- relacjonuje Adam Cyra. Idea przekazania krzyża do powstającej w centrum Oświęcimia świątyni pochodziła od kardynała Franciszka Macharskiego. Krzyż powinien zostać otoczony kultem, stąd wziął się ten projekt kardynała Macharskiego- opowiada ks. Stanisław Górny, ówczesny proboszcz tej oświęcimskiej parafii.

d1iet9z

Krucyfiks, chrześcijański znak męczeństwa, ale także pojednania i przebaczenia, przywiózł ze sobą z Bawarii do Oświęcimia kardynał Joseph Ratzinger. W niedzielę po raz kolejny duchowny przybywa do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Już jako papież - Benedykt XVI. Będzie to miało miejsce dokładnie w rocznicę przywiezienia do Auschwitz o. Maksymiliana - 28 maja 1941 roku. XVI-wieczny krzyż znajduje się w dolnej kaplicy kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. (PAP)

d1iet9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iet9z
Więcej tematów