ŚwiatBartoszewski: winne są polskie rządy

Bartoszewski: winne są polskie rządy

Profesor Władysław Bartoszewski uważa, że kolejne polskie rządy po 89. roku odpowiadają za to, że ponad pół wieku po zakończeniu II wojny światowej polski Sejm toczy zajadłe spory w sprawie reparacji wojenych Niemiec.

Prof. Bartoszewski zauważył, że innym państwom udało się rozwiazać ten problem w stosunkach z państwem niemieckim. 15 lat nie znaleziono w Polsce sposobu załatwienia do końca tych spraw - zaznaczył. Nic z tego nie wyniknie, ani my im nie zapłacimy ani oni nam, ale bardzo dużo popsuje się w stosunkach polsko-niemieckich w wielu dziedzinach, które są nam potrzebne w Europie - dodał.

Władysław Bartoszewski zauważył, że deklaracje kanclerza Schroedera dotyczące zaniechania roszczeń materialnych przez Niemców nie mają żadnej mocy prawnej. Gdyby się opowiedzieli jasno za opcją zerową z obu stron, ale do tego do tej pory - poza ogólnymi intencjami Gerharda Schroedera - nie doszło - powiedział profesor. Jego zdaniem, rząd niemiecki, który dojdzie do władzy we wrześniu 2006 roku będzie już reprezentował inny pogląd.

Profesor Bartoszewski pesymistycznie ocenia możliwość zażegnania sporów. Nie mogę patrzeć inaczej jako człowiek, który kilkadziesiąt lat się wysilał w sprawach polsko-niemieckich, żeby je trochę naprawić, a potem pod koniec widzi, ze rozpoczęliśmy nowy rozdział, który może trwać pokolenia, ale który nic dobrego żadnej stronie nie przyniesie, poza popsuciem stosunków - dodał.

Profesor Władysław Bartoszewski jest jednym z najwybitniejszych historyków i kronikarzy lat wojny i okupacji hitlerowskiej. Wykładał na uniwersytetach w Monachium, Eichstaett i Augsburgu. Wydał ponad 30 książek, jest także autorem blisko tysiąca opracowań i artykułów naukowych. Był ministrem spraw zagranicznych w rządach Józefa Oleksego i Jerzego Buzka.

Prezydent Niemiec Roman Herzog odznaczył Władysława Bartoszewskiego Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Republiki Federalnej Niemiec z Gwiazdą i Wstęgą, za działalność na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)