Bartoszewski: Jaruzelski jednym z największych przestępców w historii Polski
Prof. Władysław Bartoszewski uważa, że
generał Wojciech Jaruzelski jest "jednym z największych
przestępców w historii Polski". Decyzję o wprowadzeniu stanu
wojennego określił jako "ogromną katastrofę społeczną i klęskę
psychologiczną".
12.12.2006 | aktual.: 12.12.2006 18:16
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/stan-wojenny-w-polsce-6038715756438657g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/stan-wojenny-w-polsce-6038715756438657g )
25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny był - zdaniem prof. Bartoszewskiego - "wielkim wstrząsem". W jego ocenie, stan wojenny przyczynił się także do masowych wyjazdów wykształconych Polaków za granicę. To - jak mówił prof. Bartoszewski - jest już dziś "nie do naprawienia".
Jak podkreślił, zarówno okres stanu wojennego, jak i osoby, które zdecydowały o jego wprowadzeniu, "zupełnie nie zostały rozliczone".
Owszem, dużo mówiło się o przeżyciach poszczególnych ludzi, był przytaczany straszliwy przykład zbrodni w Kopalni "Wujek", natomiast ludzie, którzy podjęli decyzję, którzy ją wykonali, w tym członkowie zbrodniczego zespołu najgorszej junty typu "faszystoidealnego", jak nazywam WRON, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - argumentował.
Jego zdaniem, w Polsce powinien zostać zorganizowany proces sądowy wzorowany na tzw. procesach norymberskich, w których sądzono zbrodniarzy hitlerowskich. Prof. Bartoszewski argumentował, że umożliwiłoby to "rozliczenie tych zbrodni, które były popełnione wobec własnego narodu".
Ludzie honoru sami znajdują wyjścia z sytuacji, a ludzie, którzy chlubią się swoimi stopniami wojskowymi, ale nie mają honoru, powinni być pociągani do odpowiedzialności karnej przed sądami i trybunałami - dodał prof. Bartoszewski.
"Kłamstwem" prof. Bartoszewski określił główny argument dla wprowadzenia stanu wojennego, czyli groźbę inwazji wojsk sowieckich na Polskę.
Nie ma żadnych dowodów na to, że realna była ta alternatywa, to są poglądy. Natomiast tzw. teoria mniejszego zła jest w tym wypadku jedynie uzasadnieniem chęci ocalenia reżimu komunistycznego i własnej władzy na tak długo, jak długo zwierzchnik Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow nie nakazał zmiany kursu - ocenił.
Prof. Bartoszewski był aktywnym działaczem opozycyjnym, w czasie stanu wojennego został internowany. W 1980 roku współtworzył Komitet Obrony Prześladowanych za przekonania przy KK NSZZ "Solidarność". Wielokrotnie występował przeciw działaniom komunistycznych władz, m.in. podpisując listy protestacyjne intelektualistów do rządu i Sejmu PRL.