Bartłomiej Sienkiewicz - nowy szef MSW i prawnuk pisarza
Nowym szefem MSW ma być 52-letni Bartłomiej Sienkiewicz - opozycjonista z PRL, były oficer Urzędu Ochrony Państwa, a także współtwórca i wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich - znany publicysta i analityk polityczny oraz prawnuk Henryka Sienkiewicza. Za rządów PiS domagał się od wykreślenia z listy lektur obowiązkowych dzieł swojego przodka. Natomiast po katastrofie smoleńskiej był inicjatorem skierowanego do obywateli Federacji Rosyjskiej internetowego apelu o pojednanie polsko-rosyjskie.
W 2007 r. Bartłomiej Sienkiewicz napisał list do ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha, prosząc o usunięcie z lektur szkolnych dzieł Henryka Sienkiewicza, bo "miejsce książek Sienkiewicza jest wśród usuniętych dzieł literatury światowej i polskiej, a nie wśród książek Jana Dobraczyńskiego". Był to protest przeciwko "kastrowaniu części listy dziedzictwa polskiej i światowej literatury w imię poglądów ideologicznych".
Apelował o pojednanie polsko-rosyjskie
Po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r. Sienkiewicz był inicjatorem skierowanego do obywateli Federacji Rosyjskiej internetowego apelu o pojednanie polsko-rosyjskie. Mówił wtedy, że to "możliwość wyrażenia wdzięczności przez zwykłych ludzi" za pomoc udzieloną Polakom po katastrofie.
- Jesteśmy pod wrażeniem pomocy i solidarności, jakich doświadczamy od państwa rosyjskiego, a także zwykłych mieszkańców Rosji, w tragicznych dla nas okolicznościach (...) Przeżywając dzisiejszą tragedię widzimy, że nie jesteśmy sami, tak jak to było siedemdziesiąt lat temu. Są z nami, łącząc się we współczuciu i powszechnie zrozumiałym języku gestów i pomocy, władze i obywatele Rosji - państwa, które jest prawnym sukcesorem ZSRR - głosił apel.
Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 r. Skończył wydział filozoficzno-historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. był członkiem antykomunistycznej opozycji; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i pacyfistycznej organizacji "Wolność i Pokój" (m.in. współredagował pismo ruchu). W 1988 r. współuczestniczył w organizacji przez WiP jawnej Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie.
W 1990 r., wraz z grupą kolegów z WiP (m.in. z Konstantym Miodowiczem, Wojciechem Raduchowskim-Brochwiczem, Piotrem Niemczykiem) współtworzył Urząd Ochrony Państwa, który zastąpił rozwiązaną wtedy SB. Był m.in. w kierownictwie pionu analitycznego Urzędu.
Był współzałożycielem Ośrodka Studiów Wschodnich - rządowej instytucji badawczej, analizującej sytuację polityczną, społeczną i gospodarczą w sąsiadujących z Polską państwach oraz regionach bałtyckim, bałkańskim, kaukaskim oraz Azji Centralnej. Był wicedyrektorem OSW ds. programowych (1991-1993 oraz 1996-2001). Obecnie jest przewodniczącym rady ośrodka.
Polityka i biznes
Od 2001 r. Bartłomiej Sienkiewicz jest związany z PO. Od 2002 r. prowadził firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego.
Pełnił funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim (2003-2005). Był także wykładowcą Akademii Obrony Narodowej.
W 2004 r. prasa spekulowała, że po objęciu władzy przez PO Sienkiewicz miałby zostać szefem Agencji Wywiadu (co się nie potwierdziło). W 2009 r. został powołany w skład rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jest członkiem Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.
Jest publicystą i komentatorem zajmującym się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym"; publikuje też w innych mediach.
Żonaty, ma trzech synów i córkę.