Barroso: wejście Bułgarii do UE w 2007 r. w pełni osiągalne
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel
Barroso powiedział w Sofii, że wejście Bułgarii do UE 1
stycznia 2007 r. jest osiągalne przy spełnieniu warunków
postawionych przez KE. Ich spełnienie - dodał - "całkowicie leży w
możliwościach Bułgarii".
Barroso przybył do Sofii wraz z komisarzem UE ds. rozszerzenia Oli Rehnem. Przybyliśmy, żeby zapewnić instytucje bułgarskie i naród bułgarski, że data 1 stycznia 2007 jest w pełni osiągalna i warto kontynuować wysiłki na rzecz reform - powiedział Barroso.
Na spotkaniach z przedstawicielami KE prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow i premier tego kraju Sergej Staniszew zagwarantowali, że tempo reform zostanie przyśpieszone.
Poinformowali jednocześnie, że w przyszłym tygodniu powstanie 4- miesięczny plan działań na rzecz usunięcia wskazanych przez KE niedociągnięć. Najważniejsze z nich to brak skuteczności w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją, zwłaszcza na wysokich szczeblach władzy, z praniem brudnych pieniędzy, a także brak agencji zarządzającej środkami z unijnych funduszy.
Główne punkty tego planu uzgodniono na środowych rozmowach, a detale będą opracowane w ścisłej współpracy z przedstawicielami UE, powiedział Staniszew.
Szczególnie radykalne posunięcia Bułgaria zapowiada w walce z przestępczością zorganizowaną. "Dla tych, którzy żyją z korupcji, łamania prawa, z przestępczości, nadchodzą ciężkie czasy" - oświadczył Staniszew.
Chcemy (...) zerowej tolerancji dla korupcji na wysokich szczeblach władzy - powiedział Oli Rehn. Według Barroso, nie należy mówić o konkretnej ilości zatrzymanych przestępców lub wyroków skazujących, lecz chodzi o udowodnienie woli politycznej do walki z przestępczością i korupcją. Dodał, że wyniki zostaną ocenione przez ekspertów unijnych.
W opinii Barroso, odnotowano postępy w pracach prokuratury generalnej po zmianie jej szefa w lutym tego roku.
Prokurator naczelny Borys Wełczew poinformował, że wspólnie z MSW opracowano nową strategię walki z przestępczością zorganizowaną. Zgodnie z nią powstają zespoły robocze przedstawicieli MSW i prokuratury, które będą zajmować się rozpracowywaniem bossów zorganizowanych grup przestępczych. Według Wełczewa, są to ludzie znani. To osoby, które kontrolują handel narkotykami, przemyt, dokonują przestępstw podatkowych - powiedział.
We wtorek Komisja Europejska potwierdziła termin 1 stycznia 2007 r. dla przyjęcia Bułgarii i Rumunii do UE, lecz postawiła szereg warunków, które obydwa kraje powinny spełnić do czasu publikacji w październiku kolejnego raportu o stanie ich gotowości wejścia do UE.
Ewgenia Manołowa