"Barbarzyńska masakra cywilów" - użyli myśliwców
"Stanowczo potępiamy barbarzyńską, przestępczą masakrę (...) naszych niewinnych cywili" - napisano w oświadczeniu ambasady w Kuala Lumpur (Malezja) wydanym po tym, jak przejściowo była ona okupowana przez około 200 demonstrantów. Z kolei były ambasador Libii w Indiach Ali al-Essawi, który zrezygnował w poniedziałek, oświadczył, że w Trypolisie przeciw cywilom użyto samolotów myśliwskich.
Protestujący zniszczyli portret Kadafiego i zastąpili flagę Libii inną, która według nich obowiązywała przed dojściem do władzy obecnej ekipy. Podczas okupacji budynku nie doszło do starć ani aresztowań. Demonstranci spokojnie opuścili teren ambasady.
Również były ambasador Libii w Indiach, który zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko brutalnym działaniom libijskich władz potwierdził, że cywile protestujący w Trypolisie zostali zbombardowani przez myśliwce.
"To zbrodnia przeciw ludzkości"
Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay zaapelowała o przeprowadzenie międzynarodowego dochodzenia w sprawie brutalnych ataków na antyrządowych demonstrantów w Libii.
W swym oświadczeniu Pillay skrytykowała reżim Muammara Kadafiego za użycie broni maszynowej, snajperów i samolotów wojskowych przeciwko cywilom i wezwała do natychmiastowego zaprzestania łamania praw człowieka.
- Systematyczne, powszechne ataki na ludność cywilną mogą okazać się zbrodniami przeciwko ludzkości - powiedziała Pillay.
Protesty przeciwko reżimowi Kadafiego, który rządzi Libią od 42 lat, rozpoczęły się tydzień temu na wschodzie kraju, m.in. w Bengazi. W poniedziałek gwałtowne zamieszki objęły Trypolis. W wyniku brutalnej akcji sił bezpieczeństwa i wojska jest co najmniej kilkuset zabitych.
Dyktator przemówił
Wcześniej pojawiały się przypuszczenia, że Kadafi uciekł z kraju. Jednak ok. godz. 2 czasu lokalnego państwowa telewizja nadała jego wystąpienie.
Powołując się na telewizję Al Arabija Reuters podaje, że Kadafi pokazał się na chwilę w telewizji i powiedział, że jest "w Trypolisie, a nie w Wenezueli". Wystąpienie trwało niespełna minutę.
Pułkownik został pokazany w otwartych drzwiach samochodu.
Najemnicy kontra żołnierze
Część żołnierzy libijskich przechodzi na stronę opozycji, gdyż nie godzą się na wykorzystywanie przez władze w Trypolisie afrykańskich najemników do tłumienia antyrządowych protestów - powiedział Essawi. Dodał, że najemnicy "są z Afryki, mówią po francusku i w innych językach". Jak powiedział, otrzymał informacje na ten temat ze źródeł w jednym z krajów członkowskich OPEC.
Żołnierze, którzy przeszli na stronę protestujących, to "Libijczycy i nie mogą patrzeć, jak obcokrajowcy zabijają Libijczyków, więc poparli naród" - powiedział Essawi.
Jak stwierdził libijski dyplomata, "upadek Kadafiego jest podstawowym celem ludzi protestujących na ulicach". Zwrócił się również do pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Nadszedł czas, by być szczerym i uczciwym, by chronić naród libijski - oświadczył al-Essawi w Delhi. Dodał, że spodziewa się, iż kolejni dyplomaci zrezygnują z pracy, jeśli libijskie władze nadal będą brutalnie tłumiły protesty.
Źródła dyplomatyczne podały, że we wtorek odbędzie się za zamkniętymi drzwiami posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym będzie omawiany kryzys w Libii. W tej samej sprawie ma również zebrać się Liga Arabska.
Piloci-dezerterzy
W poniedziałek wieczorem arabska telewizja Al-Dżazira podała, że wojskowe samoloty zbombardowały protestujących w Trypolisie; zginęło 250 osób. Natomiast według telewizji Al-Arabija, w starciach w stolicy Libii w poniedziałek zginęło 160 osób.
Tego samego dnia maltańskie źródła rządowe podały, że na Malcie wylądowali myśliwcami Mirage dwaj libijscy piloci, którzy powiedzieli, że uciekli z Libii, gdy rozkazano im bombardować uczestników protestów. Obaj piloci są pułkownikami i poprosili o azyl polityczny.
Tego samego dnia personel libijskiej misji dyplomatycznej na Malcie oświadczył, że reprezentuje "wyłącznie naród libijski".
W proteście przeciwko stosowaniu przemocy wobec protestujących do dymisji podał się minister sprawiedliwości Libii Mustafa Muhammad Abd ad-Dżalil. Z tych samych powodów zrezygnował ze stanowiska stały przedstawiciel Libii w Lidze Arabskiej. Personel libijskiej misji przy ONZ wezwał w poniedziałek Muammara Kadafiego do ustąpienia.
Ewakuacja
Tymczasem, jak poinformowała agencja Lusa, 114 osób ewakuowano z Libii w nocy z poniedziałku na wtorek portugalskim samolotem wojskowym. Wśród ewakuowanych do bazy NATO we Włoszech jest 80 Portugalczyków i 34 obywateli innych państw.
Wcześniej ambasador Portugalii w Trypolisie Rui Aleixo powiedział, że obcokrajowcy, którzy mają być ewakuowani ze stolicy Libii to pracownicy portugalskich firm i ONZ.
Samolot Lockheed C-130 Hercules portugalskich sił powietrznych we wtorek ma zrobić kolejny kurs - podała agencja Lusa powołując się na władze w Lizbonie. Nie jest jasne czy maszyna wyląduje, jak pierwotnie planowano, w Bengazi - drugim największym mieście Libii, gdzie na ewakuację czeka około 50 Portugalczyków.
Ukarać sprawców
Chiny wyraziły zaniepokojenie sytuacją w Libii, w której od tygodnia trwa rewolta przeciwko prezydentowi Muammarowi Kadafiemu. Wezwały Trypolis do przywrócenia stabilizacji oraz zbadania przypadków przemocy wobec chińskich obywateli w Libii.
Rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu powiedział dziennikarzom, że Chiny mają nadzieję, iż Libia jak najszybciej "przywróci społeczną stabilność i normalność i nie będzie szczędzić wysiłków, by chronić bezpieczeństwo chińskich obywateli, organizacji i aktywów w Libii".
Ma powiedział, że podczas niepokojów w Libii rannych zostało kilku Chińczyków i ucierpiały też chińskie firmy. Wezwał do ukarania sprawców.