PolskaBarbara Dolniak ostrzega premier: niepublikowanie wyroku TK, to złamanie konstytucji

Barbara Dolniak ostrzega premier: niepublikowanie wyroku TK, to złamanie konstytucji

• Premier ma obowiązek opublikować orzeczenie TK - twierdzi Barbara Dolniak

• Jeśli premier tego nie zrobi, złamie konstytucję - powiedziała

• Za to grozi Trybunał Stanu - ostrzega wicemarszałek Sejmu

Barbara Dolniak ostrzega premier: niepublikowanie wyroku TK, to złamanie konstytucji
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

09.03.2016 | aktual.: 09.03.2016 09:48

- Zaklinać rzeczywistość można, ale ona nie ulegnie zmianie - powiedziała w Radiu ZET Barbara Dolniak z Nowoczesnej pytana o zapowiedź premier Beaty Szydło, że nie opublikuje w Dzienniku Ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zdaniem wicemarszałek Sejmu, jeśli premier nie zmieni zdania w tej sprawie, może jej grozić Trybunał Stanu.

Premier Beata Szydło powiedziała we wtorek, że jej obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa. - Komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować - powiedziała Szydło.

- Pani premier ma obowiązek opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Mówi o tym wprost art. 190 konstytucji i konstytucja nie przewiduje żadnego wyjątku. Nie ma o czym mówić, orzeczenie Trybunału musi być opublikowane. Jeśli nie, to będzie złamanie konstytucji. Wprost złamanie konstytucji. Za to grozi odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu - ostrzegła w Radiu ZET premier Beatę Szydło Barbara Dolniak.

Wicemarszałek Sejmu, która z zawodu jest sędzią wyjaśniła, że PiS, nie umieszczając vacatio legis w grudniowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, starało się uniemożliwić TK zbadanie ustawy z konstytucją. - Nie było przerwy między ogłoszeniem ustawy a jej wejście w życie. To jest naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa, więc teraz próbą ratowania przepisów konstytucji jest badanie tej ustawy na podstawie wcześniejszych przepisów - tłumaczyła Barbara Dolniak.

Marszałek podkreśliła, że konstytucja przyznaje sędziom TK szczególne uprawnienia, polegające na tym, że w sprawowaniu urzędu podlegają tylko konstytucji. - Tu jest różnica między sędziami TK a sędziami sądów powszechnych, którzy podlegają również ustawom -mówiła polityk Nowoczesnej.

- Już teraz są komentarze na temat polskiej sytuacji. Brak wykonania orzeczeń nie pozostanie bez wpływu na pozycję Polski w Europie i na świecie - dodała Barbara Dolniak.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (513)