Barbakan z aluminiowych puszek na krakowskich Błoniach
Barbakan z 36 tysięcy aluminiowych puszek
jest jedną z atrakcji Festiwalu Recyklingu, który do niedzieli
potrwa w Krakowie. Pieniądze ze sprzedaży zebranych podczas
imprezy surowców wtórnych zostaną przeznaczone na budowę placu
zabaw dla niepełnosprawnych dzieci.
Replika Barbakanu, która stanęła na krakowskich Błoniach, ma 7,7 m wysokości. Jest dwa razy mniejsza od oryginału, ale jak zapewnił koordynator projektu Adam Grotowski z firmy Skanska, ma wszystkie jego elementy - bramy oraz wieżyczki.
Puszki do wzniesienia budowli zbierali uczniowie z krakowskich szkół. Cała konstrukcja, odporna na podmuchy wiatru, jest oparta na specjalnych rusztowaniach, a puszki nanizane na druty. Nietypowy Barbakan będzie można podziwiać tylko podczas festiwalu. Na początku tygodnia zostanie rozebrany, a puszki po sprasowaniu sprzedane.
Osoby, które w sobotę lub niedzielę do specjalnych pojemników wrzucą makulaturę, plastikowe butelki, szkło, puszki, czy baterie mogą dostać sadzonkę drzewa, zeszyty, plany lekcji. Zbierane będą także zużyte tonery do drukarek oraz oleje.
"Chcemy pokazać ludziom, że śmieci to nie jest coś, co wrzucamy do kosza, i co znika potem w śmieciarce lub na wysypisku, ale że mają one po przetworzeniu realną wartość" - tłumaczył ideę Festiwalu Recyklingu Marcin Hanczakowski, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
Mieszkańcy ponad 750-tysięcznego Krakowa wytwarzają rocznie ok. 170 - 200 tys. ton śmieci. Według szacunków urzędników miejskich odzyskiwane jest z nich zaledwie 2-3% surowców wtórnych, a można by wykorzystać nawet 20%.