Trwa ładowanie...
02-06-2010 02:42

Barack Obama złożył kondolencje premierowi Turcji

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o izraelskim ataku na flotyllę transportującą pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Obama złożył Erdoganowi kondolencje z powodu śmierci tureckich aktywistów propalestyńskich, którzy zginęli w tym incydencie - poinformował Biały Dom.

Barack Obama złożył kondolencje premierowi TurcjiŹródło: AP
d2d77b0
d2d77b0

Podczas ataku izraelskich komandosów na turecki statek, należący do konwoju wiozącego pomoc do Gazy, zginęło dziewięć osób. Wśród ofiar jest przynajmniej czterech Turków - powiedział premier Erdogan w tureckim parlamencie, nazywając incydent "krwawą masakrą".

Turcja, która jest ważnym sojusznikiem USA, zareagowała oburzeniem na poniedziałkowe wypadki. W rozmowie z premierem Erdoganem Obama powiedział, że Stany Zjednoczone wesprą zdecydowanie "wiarygodne, bezstronne i przejrzyste śledztwo dotyczące faktów związanych z tą tragedią."

"Prezydent podkreślił konieczność znalezienia lepszych metod dostarczania pomocy humanitarnej ludziom w Strefie Gazy", które nie podważałyby bezpieczeństwa Izraela - poinformował Biały Dom w oficjalnym komunikacie.

Atak wywołał bezprecedensowy kryzys w stosunkach turecko - izraelskich. Do tej pory Ankara uznawana była za najważniejszego sojusznika Izraela w świecie arabskim. Mimo gwałtownych protestów strony tureckiej, anonimowi przedstawiciele rządu w Ankarze powiedzieli, że nie ma on zamiaru rezygnować z wartej 183 mln dol. transakcji, w ramach której Izrael dostarczy Turcji w tym roku samoloty bezzałogowe typu Heron.

d2d77b0

Turcja była jednym z pierwszych państw arabskich, które uznały Izrael w 1948 roku. Relacje tych krajów stały się jeszcze bliższe, gdy w 1996 roku podpisano umowy o izraelsko - tureckiej współpracy militarnej.

Konwój, który zostały zaatakowany przez izraelskich komandosów został zorganizowany przez muzułmańską organizację charytatywną z siedzibą w Stambule, pod nieoficjalnymi auspicjami tureckiego rządu. Podczas ataku zginęło czterech tureckich aktywistów, ale możliwe jest, że pozostałe pięć ofiar, to również obywatele tureccy. Władze izraelskie starają się ustalić ich tożsamość.

W składającej się z sześciu jednostek ekspedycji z pomocą humanitarną uczestniczyło ponad 700 osób reprezentujących 50 krajów; ponad połowę pasażerów stanowili Turcy. Wśród działaczy płynących do Gazy byli też Niemcy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy Irlandczycy i Grecy. Akcja sił izraelskich wywołała falę oburzenia i protestów na całym świecie.

d2d77b0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d77b0
Więcej tematów