Trwa ładowanie...
d1kae93

Barack Obama zapowiada zwiększenie pomocy wojskowej dla Egiptu

Prezydent Barack Obama powiadomił prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, że wznowi pomoc wojskową dla tego państwa, ale począwszy od roku finansowego 2018 Egipcjanie stracą możliwość kupowania w USA broni na kredyt - podał Biały Dom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (PAP/EPA, Fot: Jim Lo Scalzo)
d1kae93

Zobacz także galerię zdjęć: Ocena amerykańskiej potęgi

Obama zawiesił pomoc wojskową dla Egiptu w 2013 roku, po obaleniu przez dowodzone wówczas przez Sisiego siły zbrojne poprzedniego egipskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Informując o decyzji prezydenta, Biały Dom zaznaczył, że odblokuje ona dostawę 12 myśliwców F-16, 20 przeciwokrętowych pocisków kierowanych Harpoon i do 125 czołgów M1A1 Abrams.

Obama oświadczył również, że będzie się nadal ubiegał w Kongresie o zapewnienie Egiptowi corocznej pomocy wojskowej w kwocie 1,3 mld dolarów, która jednak zostanie "unowocześniona" poprzez likwidację wraz z rokiem finansowym 2018 zakupów uzbrojenia na kredyt.

d1kae93

Według Białego Domu wsparcie materiałowe dotyczyć będzie przede wszystkim wyposażenia na potrzeby walki z terroryzmem, ochrony granic, bezpieczeństwa morskiego i bezpieczeństwa półwyspu Synaj oraz utrzymania sprawności uzbrojenia już posiadanego przez Egipt.

Zobacz wideo: Barack Obama o walce z Państwem Islamskim

d1kae93

Podziel się opinią

Share
d1kae93
d1kae93
Więcej tematów