Trwa ładowanie...
d1lf6ns

Barack Obama: wspieranie prezydenta Syrii przez Rosję jest skazane na porażkę

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że powiadomi Rosję, iż jej poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (PAP/EPA, Fot: PETE MAROVICH)
d1lf6ns

Obama wyraził przekonanie, że wzmożone zaangażowanie militarne Rosji w Syrii wskazuje, iż Asad tak obawia się o swoją władzę, że zaprasza do swego kraju rosyjskie wojsko. Wskazał, że zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii.

Departament Stanu USA podkreślił w piątek, że z zadowoleniem powitałby "konstruktywną rolę" Rosji w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego w Syrii. Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby zastrzegł zarazem, że Moskwa nie powinna podejmować próby umocnienia reżimu Asada.

Reuters pisał 9 września, powołując się na przedstawicieli władz USA, którzy zastrzegli sobie anonimowość, że Rosja wysłała właśnie do Syrii dwa okręty desantowe do przewozu czołgów (LST), dodatkowe samoloty i przerzuciła tam "niewielką liczbę" żołnierzy.

d1lf6ns

W piątek Reuters poinformował, powołując się na "dwie zachodnie osobistości oficjalne", że Moskwa wysyła do Syrii nowoczesny rakietowy system obrony przeciwlotniczej SA-22 w ramach - jak sądzi Zachód - nasilania militarnego wsparcia Asada. Według tych źródeł system będą obsługiwać żołnierze rosyjscy, a nie Syryjczycy.

Rosyjskie MSZ twierdzi, że Rosja dostarcza Syrii broń "w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym".

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że eksperci wojskowi z jego kraju pomagają armii syryjskiej opanować sprzęt dostarczany przez stronę rosyjską i nie uczestniczą w działaniach bojowych.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oznajmił, że doradcy wojskowi z Rosji przebywają w Syrii już od wielu lat, a ich obecność w tym kraju jest związana z dostawami broni dla syryjskiej armii.

d1lf6ns

Podziel się opinią

Share
d1lf6ns
d1lf6ns
Więcej tematów