ŚwiatBarack Obama ostrzega: odrzucenie umowy z Iranem może doprowadzić do wojny

Barack Obama ostrzega: odrzucenie umowy z Iranem może doprowadzić do wojny

Barack Obama broni porozumienia nuklearnego, które Stany Zjednoczone i pięć mocarstw zawarło z Iranem. Amerykański prezydent ostrzega, że odrzucenie zawartej umowy przez Kongres może prowadzić do wojny na Bliskim Wschodzie.

Barack Obama ostrzega: odrzucenie umowy z Iranem może doprowadzić do wojny
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PETE MAROVICH

Prezydent USA przyznał, że rozumie sceptycyzm Izraela w sprawie porozumienia. Przekonywał jednak, że obronny budżet Iranu jest ośmiokrotnie niższy niż wydatki na armię amerykańskich sojuszników w Zatoce Perskiej.

Barack Obama zapewnił również o amerykańskim wsparciu dla Izraela. Przypomniał przy tym, że Iran zaangażował się także w walce z dżihadystami w Iraku. Jednocześnie zaznaczył jednak, że Teheran faktycznie w różny sposób wspiera terroryzm. Mimo to - w ocenie Obamy - Iran pozostanie regionalnym mocarstwem z własnymi wyzwaniami.

- Rządzący tam reżim jest niebezpieczny i represyjny. Będziemy utrzymywali sankcje dla Iranu za jego wsparcie dla terroryzmu i naruszenia praw człowieka. Będziemy naciskali, by uwolnić niesłusznie zatrzymanych tam Amerykanów. Wiele będzie nas różniło. Ale jeśli mówimy serio o konfrontacji z destabilizującymi działaniami Iranu, to trudno sobie wyobrazić gorsze podejście niż zablokowanie tego porozumienia - argumentował prezydent USA.

Obama przestrzegał krytyków umowy z Iranem, że odrzucenie tego dokumentu bardzo skomplikuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem, odejście od porozumienia może nawet prowadzić do kolejnej wojny w regionie.

- Wybór, przed jakim stoimy, to dyplomacja albo jakiś rodzaj wojny. Może nie jutro, może nie za trzy miesiące, ale wkrótce - mówił Obama. Jak argumentował, nawet izraelscy eksperci zwracają uwagę, że operacja militarna osłabi kontrolę nad irańskim programem nuklearnym.

Porozumienie sześciu światowych mocarstw z Iranem zawarto w połowie lipca. Za cenę złagodzenia międzynarodowych sankcji wobec Iranu, inspektorzy ONZ będą mogli sprawdzać instalacje wojskowe w tym kraju pod kątem programu nuklearnego Teheranu. Iran będzie mógł jednak opóźniać inspekcje oraz ubiegać się o arbitraż.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)