Bałtyk szczególnie chroniony
Decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej
(IMO), agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Morze Bałtyckie
otrzymało status szczególnie wrażliwego obszaru morskiego i
zostanie objęte specjalną ochroną ekologiczną - poinformowała organizacja ekologiczna WWF Polska.
02.12.2005 | aktual.: 02.12.2005 18:47
Status szczególnie wrażliwego obszaru morskiego (Particularly Sensitive Sea Area - PSSA) uzyskują akweny o szczególnym znaczeniu ekologicznym, społecznym, kulturalnym lub naukowym, które są bardzo wrażliwymi ekosystemami i mogą ulec zniszczeniu ekologicznemu przez żeglugę międzynarodową.
"Statki, szczególnie transportowce, mogą powodować ogromne szkody w ekosystemach morskich - zwraca uwagę WWF Polska. - Najbardziej niebezpieczne są wycieki ropy naftowej, prowadzące praktycznie do zniszczenia życia na ogromnych obszarach. Ilość ropy naftowej przewożonej przez Bałtyk cały czas rośnie, z 20 mln ton w 1995 roku, do 120 mln ton obecnie."
Według szacunków WWF, jeśli przewożona obecnie przez Bałtyk ropa naftowa zostałaby załadowana do ciężarówek, pojazdy te ustawione na drodze zajęłyby odległość osiem razy większą od obwodu Ziemi. Tymczasem w 2002 roku odnotowano łącznie aż 63 wypadki statków na Bałtyku (w 14 przypadkach były to tankowce), z których 43 zakończyły się zatonięciem jednostek. W roku 2001 miało miejsce 57 wypadków, a w roku 2000 - 62.
Status PSSA oznacza objęcie akwenu specjalnymi normami ochronnymi. Do najważniejszych należeć będą ustanowienie obszarów omijanych przez statki (ogłoszono już dwa takie obszary na wodach terytorialnych Szwecji)
oraz "schemat rozgraniczenia ruchu", polegający na uporządkowaniu ruchu na morzu, porównywalnym do organizacji ruchu na autostradzie. Oznacza to, że statki płynące z północy na południe będą musiały korzystać z innych tras, niż te płynące z południa na północ. Normy te mają wejść w życie w 2006 roku.
Jak podkreśla WWF Polska, Bałtyk to jedno z najmniejszych, a jednocześnie najbardziej zatłoczonych mórz świata. Stanowi cenne siedlisko ssaków morskich, jak morświny, foki szare czy foki obrączkowane, oraz istotny szlak dla wędrówek nurników, kaczek, gęsi i ptaków brodzących. Ogromna ilość wysp, wąskich cieśnin i przesmyków jest dużym utrudnieniem dla nawigacji statków.