PolskaBaltic Pipe. Gazociąg z Norwegii ma uniezależnić Polskę od Rosji

Baltic Pipe. Gazociąg z Norwegii ma uniezależnić Polskę od Rosji

Zapasy gazu są wystarczające na okres zimowy, cele grzewcze będą na pewno spełnione - zapewniał obywateli Polski w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Zaznaczył również, że Polska jak najszybciej musi dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe.

Gazociąg NordStream 2
Gazociąg NordStream 2
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. KŚW

25.02.2022 | aktual.: 25.02.2022 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wicepremier, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pytany w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o możliwe skutki dla Polski sankcji na Rosję zapowiedzianych przez m.in. przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę Von der Leyen wskazał, że newralgicznym surowcem jest obecnie gaz.

Polska ma wystarczające ilości gazu

Z Rosji pochodzi nieco ponad połowa zużywanego w Polsce gazu. Wicepremier Jacek Sasin oświadczył jednak, że Polska jest przygotowana na realne zagrożenie, jakim jest odcięcie gazu przez Rosję. Zaznaczył, że w tej chwili nasze magazyny są wypełnione w 80 proc. Wobec tego "możemy przetrzymać kryzys spowodowany "zakręceniem kurka" przez miesiąc, a nawet do dwóch miesięcy przy założeniu, że żaden gaz do Polski nie dociera" - zapewniał Sasin.

Wicepremier przyznał, że w tym zakresie jesteśmy najbardziej uzależnieni od Rosji. Jednak Polska od lat buduje infrastrukturę, która ma zapewnić nam większe bezpieczeństwo energetyczne. Wskazał również na to, że rosyjski gaz jest jednym z najdroższych. Gaz płynący tankowcami z USA jest tańszy niż rosyjski. Jeśli będziemy mieć inne źródła gazu "straszenie cenami gazu ze strony rosyjskiego przestanie być aktualne".

Zdaniem Ministra Henryka Kowalczyka Polska musi jak najszybciej przyspieszyć odtworzenie zapasów w ciągu lata, jak i dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe.

Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne

Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski. Wicepremier przypomniał, że ukończenie budowy gazociągu planowane jest na jesień. Trasa ma być przygotowana do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 roku.

Autor: Weronika Grzywna

Źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
nordstream 2ukrainarosja