PolskaBalicki za Łapińskiego

Balicki za Łapińskiego

O odwołanie ministra
zdrowia Mariusza Łapińskiego i powołanie na to stanowisko Marka
Balickiego zwrócił się w piątek do prezydenta premier Leszek Miller.

Obraz
© Senator UP Marek Balicki(PAP/Radosław Pietruszka)

Premier uzasadnił odwołanie ministra tym, że przed dwoma dniami przekroczył on swoje kompetencje obiecując "Solidarności" służby zdrowia, okupującej Śląską Kasę Chorych, umorzenie pożyczki udzielonej kasom chorych z budżetu państwa w 2000 r.

Premier zaznaczył jednocześnie, że dług kas chorych nie zostanie umorzony, a nowy minister zdrowia Marek Balicki zostanie zobowiązany do znalezienia innego rozwiązania w tej sprawie. Umorzenie pożyczki, na które zgodził się Mariusz Łapiński oznaczało pozostawienie w budżecie Śląskiej Kasy Chorych 98 milionów złotych. Pożyczka miała zostać anulowana wszystkim oddziałom kas w Polsce.

Desygnowany na ministra zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że będzie kontynuował rozpoczętą przez Mariusza Łapińskiego reformę służby zdrowia. W rozmowie z dziennikarzami Balicki dał też do zrozumienia, że nie będzie forsował liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, za którą opowiadał się jako senator.

"Nie boję się trudnych wyzwań" - podkreślił Balicki. Dodał, że będzie wdrażał rozwiązania zawarte w przygotowanej przez Mariusza Łapińskiego ustawie o Narodowym Funduszu Ochrony Zdrowia, która zakłada między innymi likwidację kas chorych.

"Zmienił się minister, ale sytuacja w ochronie zdrowia się nie zmieniła" - powiedzieli tymczasem w piątek dziennikarzom członkowie Krajowego Forum Związków i Samorządów Medycznych.

Według Forum, mimo że odszedł minister zdrowia Mariusz Łapiński, problemy pozostały. Teraz od decyzji nowego ministra zależeć będzie to, czy związki zawodowe działające w ochronie zdrowia podejmą akcję protestacyjną.

"Jeżeli będą merytoryczne rozmowy, termin podjęcia takich działań zostanie odsunięty" - powiedziała Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia "Solidarność".

Dodała, że Forum wystąpi o spotkanie z prezydentem w sprawie ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia.

Nieoficjalne informacje o odwołaniu Łapinskiego krążyły już od pewnego czasu. W czwartek parlamentarzyści mówili Radiu Zet, że minister Łapiński zostanie zdymisjonowany po uchwaleniu ustawy o likwidacji kas chorych. Ustawa została w czwartek przyjęta przez Senat.

Kandydat na ministra zdrowia Marek Balicki jest członkiem Senackiego Klubu SLD-UP i Klubu Parlamentarnego Unii Pracy. W Senacie przewodniczy Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, jest także członkiem Komisji Ustawodawstwa i Praworządności. Balicki jest senatorem od 2001 roku, kiedy został wybrany jako bezpartyjny kandydat SLD-UP. W Senacie pracował między innymi nad ustawą o nowym ustroju Warszawy.

W zeszłorocznych wyborach samorządowych był kandydatem na prezydenta stolicy. W drugiej turze poparło go prawie 30% warszawiaków, ale przegrał z kandydatem PiS Lechem Kaczyńskim.

W latach 80. aktywnie działał w "Solidarności". Był między innymi członkiem Komitetu Strajkowego Ogólnopolskiego Strajku Okupacyjnego Służby Zdrowia w listopadzie 1980 roku oraz delegatem na I Zjazd NSZZ "S". W stanie wojennym był internowany.

W latach 1993-97 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia i przewodniczącego sejmowej podkomisji do spraw ustawy o planowaniu rodziny. Był zdecydowanym przeciwnikiem prawnego zakazu przerywania ciąży, gdy kobieta znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

W 1998 roku został doradcą prezydenta. Opiniował między innymi wdrażane od 1999 roku reformy systemu opieki zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Marek Balicki jest członkiem wielu organizacji społecznych. Jest prezesem założonego ponad 100 lat temu Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. Był inicjatorem powołania Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Jest autorem publikacji z zakresu polityki zdrowotnej, reformy ochrony zdrowia oraz praw pacjenta. (ck,iza)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)