Balicki za Łapińskiego
O odwołanie ministra
zdrowia Mariusza Łapińskiego i powołanie na to stanowisko Marka
Balickiego zwrócił się w piątek do prezydenta premier Leszek Miller.
Premier uzasadnił odwołanie ministra tym, że przed dwoma dniami przekroczył on swoje kompetencje obiecując "Solidarności" służby zdrowia, okupującej Śląską Kasę Chorych, umorzenie pożyczki udzielonej kasom chorych z budżetu państwa w 2000 r.
Premier zaznaczył jednocześnie, że dług kas chorych nie zostanie umorzony, a nowy minister zdrowia Marek Balicki zostanie zobowiązany do znalezienia innego rozwiązania w tej sprawie. Umorzenie pożyczki, na które zgodził się Mariusz Łapiński oznaczało pozostawienie w budżecie Śląskiej Kasy Chorych 98 milionów złotych. Pożyczka miała zostać anulowana wszystkim oddziałom kas w Polsce.
Desygnowany na ministra zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że będzie kontynuował rozpoczętą przez Mariusza Łapińskiego reformę służby zdrowia. W rozmowie z dziennikarzami Balicki dał też do zrozumienia, że nie będzie forsował liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, za którą opowiadał się jako senator.
"Nie boję się trudnych wyzwań" - podkreślił Balicki. Dodał, że będzie wdrażał rozwiązania zawarte w przygotowanej przez Mariusza Łapińskiego ustawie o Narodowym Funduszu Ochrony Zdrowia, która zakłada między innymi likwidację kas chorych.
"Zmienił się minister, ale sytuacja w ochronie zdrowia się nie zmieniła" - powiedzieli tymczasem w piątek dziennikarzom członkowie Krajowego Forum Związków i Samorządów Medycznych.
Według Forum, mimo że odszedł minister zdrowia Mariusz Łapiński, problemy pozostały. Teraz od decyzji nowego ministra zależeć będzie to, czy związki zawodowe działające w ochronie zdrowia podejmą akcję protestacyjną.
"Jeżeli będą merytoryczne rozmowy, termin podjęcia takich działań zostanie odsunięty" - powiedziała Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia "Solidarność".
Dodała, że Forum wystąpi o spotkanie z prezydentem w sprawie ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia.
Nieoficjalne informacje o odwołaniu Łapinskiego krążyły już od pewnego czasu. W czwartek parlamentarzyści mówili Radiu Zet, że minister Łapiński zostanie zdymisjonowany po uchwaleniu ustawy o likwidacji kas chorych. Ustawa została w czwartek przyjęta przez Senat.
Kandydat na ministra zdrowia Marek Balicki jest członkiem Senackiego Klubu SLD-UP i Klubu Parlamentarnego Unii Pracy. W Senacie przewodniczy Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, jest także członkiem Komisji Ustawodawstwa i Praworządności. Balicki jest senatorem od 2001 roku, kiedy został wybrany jako bezpartyjny kandydat SLD-UP. W Senacie pracował między innymi nad ustawą o nowym ustroju Warszawy.
W zeszłorocznych wyborach samorządowych był kandydatem na prezydenta stolicy. W drugiej turze poparło go prawie 30% warszawiaków, ale przegrał z kandydatem PiS Lechem Kaczyńskim.
W latach 80. aktywnie działał w "Solidarności". Był między innymi członkiem Komitetu Strajkowego Ogólnopolskiego Strajku Okupacyjnego Służby Zdrowia w listopadzie 1980 roku oraz delegatem na I Zjazd NSZZ "S". W stanie wojennym był internowany.
W latach 1993-97 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia i przewodniczącego sejmowej podkomisji do spraw ustawy o planowaniu rodziny. Był zdecydowanym przeciwnikiem prawnego zakazu przerywania ciąży, gdy kobieta znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.
W 1998 roku został doradcą prezydenta. Opiniował między innymi wdrażane od 1999 roku reformy systemu opieki zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Marek Balicki jest członkiem wielu organizacji społecznych. Jest prezesem założonego ponad 100 lat temu Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. Był inicjatorem powołania Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Jest autorem publikacji z zakresu polityki zdrowotnej, reformy ochrony zdrowia oraz praw pacjenta. (ck,iza)