PolskaBalcerowicz: zostawiam nowoczesny i sprawnie funkcjonujący bank

Balcerowicz: zostawiam nowoczesny i sprawnie funkcjonujący bank

Ustępujący szef NBP Leszek Balcerowicz zapewnił, że zostawia nowoczesny i sprawnie funkcjonujący bank centralny. Balcerowicz wyraził nadzieję, że ta ważna "zdobycz publiczna" nie zostanie zmarnowana.

Balcerowicz: zostawiam nowoczesny i sprawnie funkcjonujący bank
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marek Grabski

Przedstawiając osiągnięcia NBP w ciągu ostatnich 6 lat, profesor Balcerowicz zwrócił uwagę na sukces, jakim było zmniejszenie inflacji z ponad 11% do dzisiejszej, niskiej wartości jednocyfrowej. NBP wskazał, że dzięki polityce pieniężnej Banku, Polska ma jeden z najniższych wskaźników inflacyjnych na świecie.

Kończący swoją kadencję szefa NBP Leszek Balcerowicz podkreślił, że w Polsce udało się zreformować sektor bankowy mniejszym nakładem niż w innych krajach. Podczas pożegnalnej konferencji prasowej profesor Balcerowicz zaznaczył też, że prowadzenie działalności antyinflacyjnej było możliwe dzięki niezależności Narodowego Banku Polskiego.

Wśród głównych osiągnięć NBP Leszek Balcerowicz wymienił unowocześnienie sposobów zarządzania rezerwami dewizowymi państwa, istotne usprawnienie obsługi budżetu państwa, wprowadzenie nowoczesnego systemu bankowości elektronicznej oraz rozwijanie działalności informacyjnej, edukacyjnej i naukowej w dziedzinie ekonomii.

fot. Marek Grabski, Wirtualna Polska

Leszek Balcerowicz podkreślił, że NBP starał się pod jego kierownictwem realizować ideę taniego i sprawnego państwa. Zmniejszono zatem liczbę placówek terenowych Banku i zredukowano zatrudnienie w tej instytucji o prawie 30%. Te pieniądze pozostały w budżecie.

Czyniliśmy to wyłącznie z własnej inicjatywy - podkreślił Leszek Balcerowicz - bo tak się godzi, bo trzeba wykonywać dobrą pracę na każdym stanowisku. Leszek Balcerowicz podkreślił również rolę sektora banków spółdzielczych w naszym kraju, którego nie mają inne kraje. Zaznaczył, że sektor ten stał się ważnym uczestnikiem naszego życia gospodarczego.

Ustępujący prezes NBP przypominiał również, że dbanie w wartość polskiego pieniądza jest konstytucyjnym obowiązkiem banku centralnego. Leszek Balcerowicz, na swej ostatniej konferencji prasowej w roli prezesa NBP, powiedział, że na szefie tej instytucji ciąży ogromna odpowiedzialność konstytucyjna i moralna.

Dopiero jutro w ostatnim dniu swojej sześcioletniej kadencji Leszek Balcerowicz poinformuje o swej decyzji, czy zwoła najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Prawo do zwoływania posiedzeń tego gremium, decydującego o wysokości stóp procentowych, czyli cenie kredytu, ma wyłącznie prezes Narodowego Banku Polskiego.

Do tej pory nie wiadomo jeszcze, czy taką decyzję zdąży podjąć następca Balcerowicza na stanowisku prezesa NBP. Nie wiadomo bowiem, kiedy będzie miał już wszystkie uprawnienia niezbędne do kierowania bankiem centralnym.

Prezydenckim kandydatem na to stanowisko jest Sławomir Skrzypek. Wczoraj pozytywnie o tej kandydaturze wypowiedziała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Dziś Sławomir Skrzypek odpowiada na pytania klubów parlamentarnych. Głosowanie nad jego kandydaturą ma się odbyć jutro.

Leszek Balcerowicz na dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że należy zmienić przepisy ustawy o NBP, dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. O takiej potrzebie mówił wczoraj Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Sławomir Skrzypek.

Dziś prezes Balcerowicz powiedział, że obecne przepisy zobowiązują NBP do wnoszenia połowy środków do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Trzeba tę ustawę zmienić, tak aby bank centralny w mniejszym stopniu uczestniczył w BFG - powiedział Balcerowicz.

Szef NBP podziękował swoim współpracownikom za lata wspólnych działań, podkreślając, że w okresie tym udało się skompletować w NBP zespół kompetentnych ludzi.

Profesor Leszek Balcerowicz powiedział, że po zakończeniu kadencji prezesa NBP zamierza kontynuować pracę naukową na SGH; rozważy też liczne, jak podkreślił, propozycje pracy za granicą. Zastrzegł jednocześnie, że będzie dążył do spędzania jak największej ilości czasu w Polsce, aby móc dzielić się z innymi wiedzą i doświadczeniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)