Balcerowicz szefem rady prestiżowego instytutu Bruegla
Były wicepremier, minister finansów i szef
Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz został mianowany na
nowego szefa rady prestiżowego brukselskiego instytutu badawczego
Bruegla.
Decyzja zapadła w środę na zgromadzeniu członków instytutu, wśród których jest 16 państw UE (w tym Polska) oraz szereg europejskich i światowych firm.
Wyjątkowe doświadczenie i reputacja Leszka Balcerowicza będą kluczowe dla kolejnej fazy rozwoju Bruegla - oświadczył zarządzający na co dzień instytutem dyrektor Jean Pisani-Ferry w komunikacie prasowym.
Leszek Balcerowicz zastąpi na stanowisku byłego włoskiego komisarza UE Mario Montiego, który był pierwszym szefem rady Bruegla, piastując to stanowisko od 2005 roku. Monti, który zasiadał w Komisji Europejskiej w latach 1994-2004, ma się teraz w pełni poświęcić pracy na uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.
Rada Bruegla, na czele której stanął Balcerowicz, składa się z 11 członków: przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Decyduje m.in. o strategii rozwoju i programie badawczym instytutu. Zasiadają w niej m.in. były minister ds. europejskich Jarosław Pietras, który od 1 lipca będzie dyrektorem generalnym w Radzie UE, a także minister finansów Niemiec Thomas Mirow.
Instytut Bruegla powstał w 2005 roku i szybko zdobył sobie reputację jako źródło wiarygodnych, krytycznych analiz polityki Unii Europejskiej, głównie w dziedzinie gospodarki i finansów.
Michał Kot