Balcerowicz stanie przed komisją
Sejmowa komisja śledcza ds. zbadania
prawidłowości prywatyzacji PZU przesłucha w piątek prezesa NBP
Leszka Balcerowicza. Był on ministrem finansów wówczas, gdy
konsorcjum Eureko-BIG BG kupiło (w listopadzie 1999 r.) 30%
akcji PZU.
09.06.2005 15:55
Przewodniczący komisji Janusz Dobrosz (LPR) powiedział, że będzie pytał świadka o to, w jaki sposób zarówno BIG BG, jak i Eureko, które - jego zdaniem - nie "grzeszyły wiarygodnością finansową" otrzymały od nadzoru bankowego i ministra finansów zgodę na zakup akcji PZU.
Zdaniem Przemysława Gosiewskiego (PiS), Balcerowicz to wyjątkowo ciekawy świadek, który - jako b. minister finansów - powinien mieć dużą wiedzę na temat prywatyzacji PZU i może pomóc komisji wyjaśnić, czy dopełniono obowiązku ochrony interesów Skarbu Państwa przy sprzedaży akcji. Wyraził też nadzieję, że Balcerowicz odejdzie od dotychczasowej zasady, że świadkowie albo nic nie pamiętają, albo przekonują, że ktoś inny podejmował decyzję.
To m.in. na biurko Balcerowicza miała latem 1999 r. trafić notatka UOP, w której sugerowano, że konkurent Eureko do kupna PZU - francuska AXA - może korzystać z lobbingu wśród polskich polityków oraz pomocy francuskich służb specjalnych.
W notatce tej redagujący ją kapitan UOP dodawał, że kierownictwo PZU, której prezesem był wówczas Władysław Jamroży, jest przeświadczone, że pozycja Axy jeszcze przed uruchomieniem postępowania ofertowego była uprzywilejowana, a jej orędownikiem jest wysoki urzędnik Ministerstwa Skarbu Państwa.
Przed prywatyzacją PZU, w 1998 r., Balcerowicz uzyskał zgodę USA na dokapitalizowanie ubezpieczyciela środkami Polskiego Funduszu Prywatyzacji Banków, pochodzącymi z USA. PZU, ze względu na niedobór środków własnych, groził wówczas zarząd komisaryczny. Ostatecznie PZU zostało dokapitalizowane przez resort skarbu w 1999 r. obligacjami zamiennymi na akcje Banku Handlowego w Warszawie.
Balcerowicz jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. Studiował na jednym roku z prezesem Banku Millennium (przedtem BIG BG) Bogusławem Kottem. Również na SGPiS Balcerowicz obronił w 1975 r pracę doktorską. W październiku 1992 r. został profesorem Szkoły Głównej Handlowej.
We wrześniu 1989 r. objął stanowisko wicepremiera i ministra finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Był również przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM). Opracował i realizował plan szybkiej stabilizacji i transformacji gospodarki polskiej, znany jako "Plan Balcerowicza". Pełnił funkcje w rządzie do grudnia 1991 r.
Od kwietnia 1995 do grudnia 2000 r. pełnił funkcję przewodniczącego Unii Wolności. Od października 1997 do czerwca 2000 roku ponownie pełnił funkcję wicepremiera, ministra finansów i przewodniczącego KERM. W styczniu 2001 r. Sejm RP powołał Balcerowicza na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.