Trwa ładowanie...

Bałagan w polskich sądach - giną akta spraw

Z powodu bałaganu w sądach ginie bezpowrotnie kilkaset akt rocznie. W opinii prawników rozwiązaniem problemu byłaby informatyzacja sądów - podaje "Gazeta Prawna".

Bałagan w polskich sądach - giną akta sprawŹródło: Jupiterimages
d16vrbv
d16vrbv

W zeszłym roku zginęły 334 akta sądowe, których nie dało się odtworzyć. Gazeta podkreśla, że najwięcej ginie dokumentów, dotyczących spraw cywilnych w warszawskim sądzie apelacyjnym.

Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja, liczba zaginionych akt na przestrzeni lat 2003-2008 "kształtowała się na podobnym, niskim poziomie", a w każdym z tych przypadków zostały wszczęte odpowiednie procedury odtworzeniowe.

Według sędziów, najczęściej nie można odnaleźć dokumentów, gdy mniejsze teczki podpina się pod grube akta, a następnie dokumenty te przekazywane są innemu sądowi lub prokuraturze. Nie jest również tajemnicą, że sędziowie biorą do domu akta i przenoszą je w zwykłych plastikowych torbach, bez żadnego zabezpieczenia.

Zdaniem prawników, jeśli wszystkie akta papierowe miałyby odpowiedniki w postaci plików elektronicznych, nie byłoby kłopotu z ich odtworzeniem. Dziennik zauważa, że proces informatyzacji sądów jest już w toku.

d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj