Badanie ziemi z powietrza
„Latające Laboratorium” NASA, stworzone na bazie samolotu DC-8, będzie w celach badawczych przez dwa i pół miesiąca krążyło nad krajami leżącymi w rejonie Pacyfiku. Projekt określony został jako "Pacific Rim 2000-Mission" (PacRim II). Podstawowym instrumentem badawczym misji jest tzw. "Airborne Synthetic Aperture Radar" (AIRSAR). Naukowcy sprawdzą w trakcie misji czy przyrząd ten nadaje się do wykorzystania w badaniach powierzchni ziemi z kosmosu.
Fale radarowe są szczególnie przydatne w badaniach ziemi, gdyż przenikają one przez chmury i liście lasów tropikalnych. Ponadto można je wykorzystywać zarówno w dzień jak i w nocy. Fale radarowe odbijają się od powierzchni ziemi i trafiają z powrotem do samolotu. Na podstawie właściwości powracającego sygnału naukowcy mogą określić budowę wierzchniej warstwy gleby.
Dane te pozwalają również na stworzenie dokładnego trójwymiarowego modelu powierzchni. Modele takie są niezwykle przydatne w przypadku różnego typu katastrof naturalnych. Rejon Pacyfiku jest szczególnie często nawiedzany przez katastrofy, szczególnie często pojawiają się tutaj tajfuny, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. (ck)