Trwa ładowanie...

Badanie dla WP. Polacy o ewentualnej dymisji Mariana Banasia

Mimo że Prawo i Sprawiedliwość naciskało na dymisję Mariana Banasia, szef NIK zachował stanowisko i nie zamierza ustąpić. Jak wynika z najnowszego badania na panelu Ariadna, polskie społeczeństwo nie jest szczególnie zainteresowane tą sprawą i nie ma na jej temat sprecyzowanej opinii.

Badanie dla WP. Polacy o ewentualnej dymisji Mariana BanasiaŹródło: East News
d2829fo
d2829fo

Tylko 38 proc. badanych słyszało o tym, że PiS domaga się dymisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Przypomnijmy, tzw. afera Banasia zaczęła się od materiału wyemitowanego na antenie TVN24. Wynikało z niego, że polityk zaniżał kwotę wynajmu kamienicy w centrum Krakowa, by zapłacić niższy podatek. W imieniu szefa NIK "pokoje na godziny" mieli w niej wynajmować członkowie rodziny K., znani prokuratorze i policji jako przestępcy.

Banaś nie wpisał też do oświadczenia majątkowego informacji o zabezpieczeniu na hipotece kamienicy. Miała być ona zabezpieczeniem dla kredytu na kwotę ponad 2,6 miliona zł przyznanego przez Bank Ochrony Środowiska firmie, w której pracował jego syn.

Nieco bardziej zorientowani w kwestii perypetii Mariana Banasia są wyborcy Koalicji Obywatelskiej. 53 proc. sympatyków KO słyszało, że PiS liczy na usunięcie szefa NIK z urzędu. Wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości z doniesieniami na ten temat spotkało się 43 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Czy PiS uda się doprowadzić do dymisji Mariana Banasia?

Na pytanie "Czy PiS uda się doprowadzić do dymisji Mariana Banasia ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli?" 42 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania był co trzeci badany. Wyrobionego zdania w tej kwestii nie ma 25 proc. osób biorących w badaniu.

d2829fo

W skuteczność partii rządzącej wierzą jej zwolennicy - 56 proc. znających sprawę Banasia sympatyków PiS uważa, że ich ulubione ugrupowanie pozbędzie się niewygodnego polityka. Tylko 30 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej jest podobnego zdania, natomiast aż 47 proc. ma odmienną opinię.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zostało przeprowadzone 18–22 października 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1027 osób metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2829fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2829fo
Więcej tematów