Trwa ładowanie...

Badają związki sprawcy masakry w USA z islamistami

Chociaż dowództwo armii USA oświadczyło, że nie ma dowodów, by masakra w bazie Fort Hood w Teksasie była atakiem terrorystycznym, władze badają obecnie ewentualne związki sprawcy z imamem podejrzanym o propagowanie dżihadu.

Badają związki sprawcy masakry w USA z islamistamiŹródło: AP
d2ol3b3
d2ol3b3

Major Nidal Hasan, który w czwartek zabił w bazie 13 osób i ranił ponad 20, uczęszczał w 2001 r. do meczetu w Falls Church na przedmieściach Waszyngtonu.

Jak podał "Washington Post", imamem w tym meczecie był wtedy Anwar al-Aulaqui, który wyjechał potem do Jemenu i stamtąd propagował przez internet ideologię Al-Kaidy. W USA kontaktował się poza tym z agentem szejka Omara Abdela Rahmana, organizatora zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku w 1993 r.

Hasan, wojskowy psychiatra i gorliwy muzułmanin, publicznie krytykował wojnę w Iraku, wygłaszał odczyty sugerujące, że zgadza się z radykalnymi nurtami w islamie, i skarżył się, że koledzy w armii wytykają mu jego przekonania religijne. Niedługo przed masakrą dostał powołanie do Afganistanu, co go podobno przerażało.

Jak oświadczyło dowództwo armii, według dotychczasowych ustaleń śledztwa Hasan działał sam i nie nakłoniony do tego przez nikogo. Wojsko nie ujawnia publicznie szczegółów śledztwa, ale sugeruje, że motywem działania sprawcy były stresy związane ze służbą i perspektywą wysłania do Afganistanu.

d2ol3b3

Sprawa nie jest jednak zamknięta, gdyż w toku dochodzenia odkryto nowe ślady wskazujące na powiązania Hasana z islamistami.

Gdyby się to potwierdziło, byłoby to bardzo kłopotliwe dla Pentagonu. W niedzielę w wywiadzie dla telewizji CNN szef sztabu wojsk lądowych generał George Casey przestrzegł przed wyciąganiem pochopnych wniosków co do pobudek kierujących Hasanem.

Powiedział, że obawia się, iż spekulacje na ten temat mogą wywołać niechęć w armii przeciwko żołnierzom wyznania muzułmańskiego. Jest ich w amerykańskich wojskach lądowych ponad 3000.

Tymczasem prawicowi komentatorzy zarzucają administracji prezydenta Baracka Obamy, że wycisza sprawę ewentualnych islamistycznych inspiracji sprawcy masakry w imię poprawności politycznej.

Obama podejmuje próby pojednania USA ze światem arabskim i muzułmańskim, gdzie po inwazji w Iraku i wskutek konfliktu izraelsko-palestyńskiego Ameryka jest niepopularna.

d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj