B. szef referatu śledczego MO oskarżony przez IPN
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zarzuca Janowi J., b. kierownikowi referatu śledczego komendy Milicji Obywatelskiej w Tarnobrzegu, popełnienie pięciu zbrodni komunistycznych. Akt oskarżenia został przesłany do sądu w Stalowej Woli.
25.07.2012 | aktual.: 25.07.2012 15:31
Jak poinformował naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego IPN Grzegorz Malisiewicz, prokuratorzy zarzucają Janowi J., że w marcu i maju 1948 r. w Tarnobrzegu "wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi, co do liczby i tożsamości funkcjonariuszami" dopuścił się trzech zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.
Według prokuratorów, J. fizycznie i moralnie znęcał się nad trzema mężczyznami: Władysławem R., Mieczysławem R i Bolesławem P. Byli oni podejrzani m.in. o przynależność do "wrogiej grupy politycznej".
- Poprzez częste przesłuchiwanie, w czasie których mężczyźni byli wyzywani i bici - J. oraz podlegli mu funkcjonariusze - chcieli zmusić ich do złożenia określonych wyjaśnień, w szczególności na temat ich przynależności do nielegalnej organizacji niepodległościowej i napadu na żołnierzy radzieckich - dodał Malisiewicz.
Ponadto Janowi J. prokuratorzy z IPN zarzucili również, że w styczniu 1951 r. w Rozwadowie, gdzie był kierownikiem posterunku MO, wydał bezprawne polecenie zatrzymania Wojciecha P., który był podejrzany o przynależność do "określonej grupy politycznej". - J. mimo braku faktycznych i prawnych podstaw przetrzymywał P. w areszcie bez postanowienia o aresztowaniu - zaznaczył Malisiewicz.
Prokuratorzy zarzucili J., że nie zapewnił Wojciechowi P. właściwych warunków pobytu w celi. - J. dopuścił też do tego, że podlegli mu funkcjonariusze znęcali się nad P. fizycznie - wielokrotnie uderzając go po całym ciele. W wyniku czego P. zmarł - powiedział Malisiewicz.
J. nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Oświadczył, że z osób wymienionych w przedstawionych mu zarzutach, przypomina sobie jedynie Władysława R. i Wojciecha P. Nie podejmował jednak przeciwko nim żadnych czynności. Zaprzeczył też, aby kiedykolwiek przesłuchiwał Władysława R. bądź Mieczysława R. i Bolesława P.
- Oznajmił, iż nigdy nie pracował w referacie śledczym komendy powiatowej MO w Tarnobrzegu, tym bardziej nie pełnił funkcji kierownika tego referatu. Zdecydowanie zaprzeczył też, by wydał rozkaz zatrzymania Wojciecha P. - zaznaczył prokurator.
Malisiewicz podkreślił, że wyjaśnienia złożone przez Jana J. są sprzeczne ze zgromadzonym materiałem dowodowym.