PolskaB. szef komisji likwidacyjnej WSI szefem pionu naukowego IPN

B. szef komisji likwidacyjnej WSI szefem pionu naukowego IPN

Sławomir Cenckiewicz, były przewodniczący komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, został naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Poinformowała o tym Justyna Skowronek z gdańskiego IPN.

Cenckiewicz, który był także doradcą ministra Antoniego Macierewicza, pełnomocnika ds. organizacji i szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego zastąpił pełniącego funkcję naczelnika Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN od 2000 r., Janusza Marszalca.

Urodzony w 1971 r. historyk i publicysta w latach 2001-2006 pracował w referacie naukowym pionu naukowo-badawczego IPN w Gdańsku. W 2006 r. został kierownikiem sekcji edycji źródeł i informacji naukowej w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie.

22 lipca 2006 r. Cenckiewicz, decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego, został przewodniczącym komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Funkcję tę pełnił do 30 października 2006 r. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych dotyczących m.in. działalności Służby Bezpieczeństwa. Opublikował m.in. książki: "Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL"; "Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna".

Współpracuje z tygodnikiem "Wprost". Publikował m. in. na łamach "Arcanów", "Biuletynu IPN", "Dziejów Najnowszych"; "Orła Białego"; "Tygodnika Solidarność"; "Rzeczpospolitej". W pracy naukowej specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej, aparatu bezpieczeństwa PRL i ruchów antykomunistycznych w PRL. Prowadził badania naukowe w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie prowadzi badania z zakresu strategii obozu władzy i działań operacyjnych SB wobec opozycji antykomunistycznej w trójmieście w latach 1976-1980 oraz Sierpnia'80, a także polityki komunistów wobec Polonii amerykańskiej w latach 1944-1989.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)