PolskaB. rosyjski prokurator Ignatienko przekazany stronie rosyjskiej

B. rosyjski prokurator Ignatienko przekazany stronie rosyjskiej

B. rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko o godz. 11 został przekazany stronie rosyjskiej na warszawskim lotnisku Okęciu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł policyjnych.

Ignatienko, były pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego, był poszukiwany przez Interpol. Został zatrzymany przez ABW pierwszego stycznia 2012 r. w okolicach Zakopanego. Byłego prokuratora ścigano na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.

Do środy Ignatienko przebywał w tarnowskim zakładzie karnym; rano opuścił zakład i w specjalnym transporcie został przewieziony do Warszawy.

Także w środę Sąd Okręgowy w Nowym Sączu miał wydać decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia aresztu ekstradycyjnego Ignatience. Posiedzenie zostało jednak odroczone do 8 lutego.

Na początku lutego zeszłego roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zgodził się na ekstradycję Ignatienki do Rosji i przedłużył mu areszt do 9 czerwca. Akta sprawy przekazano do Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ to minister podejmuje ostateczną decyzję w sprawie wydania podejrzanego na mocy ekstradycji.

W listopadzie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oświadczył, że zgodził się na ekstradycję Ignatienki do Rosji. Jak poinformował, o takiej decyzji przesądziło zagwarantowanie przez Rosję polskich warunków ws. zakresu odpowiedzialności i kar, jakie mogą zapaść wobec tego b. prokuratora z Moskwy.

Ignatience stawiane są dwa zarzuty. Pierwszy, że od sierpnia 2009 do kwietnia 2010 r. jako pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego, działając w porozumieniu z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zdecydował się nie ścigać nielegalnej działalności czterech osób, związanej z organizacją przemysłu hazardowego. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej przyjął za to łapówkę w wysokości ok. 1,5 mln dolarów. Drugi zarzut dotyczy doprowadzenia jednego z organizatorów przemysłu hazardowego, wspomnianego w pierwszym zarzucie, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)