Trwa ładowanie...
d3pnomr
d3pnomr
solidarność

B. esbek i b. milicjant skazani za tortury

Karę roku i 8 miesięcy więzienia wymierzył Sąd Rejonowy w Koninie (Wielkopolskie) byłemu funkcjonariuszowi SB, Leonowi W., oskarżonemu o znęcanie się nad działaczami "Solidarności" i ruchu oazowego w latach 80. Sądzony razem z nim pod podobnym zarzutem były milicjant Zbigniew G. został skazany na rok pozbawienia wolności.
Share
d3pnomr

Oskarżonym groziła kara do 5 lat pozbawienia wolności. Obaj nie przyznali się do zarzucanych czynów i wnosili o uniewinnienie. Wyrok jest nieprawomocny.

Instytut Pamięci Narodowej oskarżył Leona W. o znęcanie się w latach 1981-1986 nad pięcioma osobami. Zbigniewowi G., zatrudnionemu w tym czasie w wydziale kryminalnym konińskiej milicji, zarzucił, że w 1985 roku "wspólnie i w porozumieniu z Leonem W. i inną osobą" znęcał się nad pozbawionym wolności działaczem "Solidarności".

W akcie oskarżenia była mowa m.in. o biciu zatrzymanych pięścią i pałką milicyjną, grożeniu śmiercią, wulgarnym znieważaniu, grożeniu pistoletem, wbijaniu jednemu z zatrzymanych szpilek pod paznokcie.

d3pnomr

Podziel się opinią

Share
d3pnomr
d3pnomr
Więcej tematów