Azja: nowy pakt antyterrorystyczny
Trzy kraje Azji Południowo-Wschodniej - Malezja, Indonezja i Filipiny - podpisały we wtorek porozumienie w sprawie walki z terroryzmem.
07.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Porozumienie - jak podano w Kuala Lumpur - ma przede wszystkim na celu powstrzymanie transgranicznego terroryzmu w regionie, a także likwidację ugrupowań separatystycznych, dążących do utworzenia odrębnego państwa islamskiego na części Archipelagu Malajskiego. Dotyczy to przede wszystkim grupy wysp - w tym największej Mindanao - na południu Filipin, a także regionu Aceh na północy indonezyjskiej Sumatry.
W uroczystości podpisania porozumienia przez szefów dyplomacji trzech państw regionu uczestniczyli premier Malezji Mahathir Mohammad i prezydent Filipin Gloria Macapagal Arroyo. W oświadczeniu opublikowanym w Kuala Lumpur po ceremonii podano, iż trzy kraje będą ściśle koordynować działania, a także wymieniać informacje na temat działalności grup terrorystycznych w regionie.
Po ubiegłorocznych zamachach z USA, Malezja, Indonezja i Filipiny poparły kampanię walki z terroryzmem, zastrzegając jednak, że będą ją prowadzić na własnych zasadach. W trzech krajach zatrzymano grupy działaczy islamskich, mających podobno powiązania z al-Qaedą. Jednocześnie Indonezja i Malezja stały się celem oskarżeń, iż na terenach tych dwóch państw tworzone są nowe komórki al-Qaedy. Szczególnie ostro krytykowana była Indonezja.
Pakt, podpisany we wtorek w stolicy Malezji, negocjowany był przez cztery miesiące. Najwięcej kontrowersji budziły zasady współpracy transgranicznej i pościgu przez granice za grupami terrorystycznymi.
Porozumienie zostało sfinalizowane na krótko przed planowaną w przyszłym tygodniu wizytą premiera Malezji w USA. Mahathir Mohammad znany jest jako bezpardonowy krytyk USA, jednakże po ubiegłorocznych zamachach bez zastrzeżeń poparł waszyngtońską kampanię antyterrorystyczną. (jask)