Trwa ładowanie...
azerbejdżan

Azerbejdżan: pierwszą wiceprezydent kraju została żona prezydenta Ilhama Alijewa

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powołał we wtorek pierwszego wiceprezydenta kraju. Została nim jego żona Mehriban. Urzędy pierwszego wiceprezydenta i wiceprezydentów został stworzone w wyniku referendum z 26 września 2016 roku w sprawie nowelizacji konstytucji.

Share
Azerbejdżan: pierwszą wiceprezydent kraju została żona prezydenta Ilhama Alijewa
Źródło: AFP, Fot: Philippe Wojazer
d39gf1m

Dekret o powołaniu żony prezydenta Azerbejdżanu na to stanowisko opublikowano na oficjalnej stronie internetowej głowy państwa.

Zgodnie z przepisami pierwszy wiceprezydent automatycznie, czyli bez potrzeby nowych wyborów, staje się następcą szefa państwa, gdyby ten ustąpił z urzędu lub zmarł. Pozwala na to znowelizowana konstytucją, którą poparło 91 proc. wyborców. Zmiany wzmacniają, i tak prawie, nieograniczoną władzę prezydenta Ilhama Alijewa.

Przed referendum w Azerbejdżanie ugrupowania opozycyjne organizowały wiele protestów, ostrzegając przed dążeniami Ilhama Alijewa do zacieśnienia kontroli nad krajem przez prezydencką rodzinę. A obserwatorzy wskazują, że w kraju od wielu lat nie było wyborów ani referendów uznanych przez Zachód za uczciwe, a ich wyniki były zawsze zgodne z wolą władzy.

d39gf1m

Podziel się opinią

Share
d39gf1m
d39gf1m
Więcej tematów