AWS razem, ale osobno
Członkowie zespołu parlamentarnego Ruchu Społecznego AWS podpisali się pod deklaracją wzywającą do niezwłocznego powołania pod przewodnictwem Jerzego Buzka komitetu założycielskiego jednej wspólnej partii wszystkich ugrupowań które utworzyły Akcję. Pod dokumentem jest 61 podpisów, w tym podpis Mariana Krzaklewskiego.
27.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zarząd RS AWS upoważnił premiera do podpisywania porozumień w sprawie utworzenia jednolitej centroprawicowej partii.
Podpisywanie deklaracji odbyło się podczas spotkania zespołu z Jerzym Buzkiem. Premier powiedział, że chodzi mu o stworzenie takiej platformy dla AWS-u, aby można było sprawnie funkcjonować i zostać dobrą grupą wyborczą. Buzek powtórzył, że zależy mu na współpracy wszystkich ugrupowań, które są i były w Akcji Wyborczej "Solidarność".
Rzecznik Ruchu Społecznego i bliski współpracownik Janusza Tomaszewskiego, Marek Markiewicz uważa, że premier podtrzymuje wszystko do czego zobowiązał się podczas spotkań z posłami w ciągu ostatnich dwóch dni.
Zdaniem Kazimierza Janiaka, bliskiego współpracownika Mariana Krzaklewskiego, najlepszym rozwiązaniem jest przekształcenie AWS-u w jedną partię polityczną.
Według rzecznika klubu AWS Grzegorza Cygonika piątkowa deklaracja zespołu Ruchu Społecznego AWS stanowi sygnał, że jego partia jest za jednością w AWS-ie. Zarząd potwierdził upoważnienie dla premiera w sprawie podpisywania porozumień o utworzeniu jednolitego ugrupowania politycznego pod nazwą AWS i do samodzielnego prowadzenia wszelkich politycznych rozmów w tym zakresie - powiedział po posiedzeniu zarządu rzecznik klubu parlamentarnego AWS Grzegorz Cygonik.
Natomiast rzecznik ZChN Ryszard Wawryniewicz zadeklarował, że gdyby powstała nowa partia w ramach AWS, którą proponuje premier Jerzy Buzek ZChN do niej nie przystąpi, ale może z nią współpracować i wspólnie wystartować w wyborach. Jednocześnie Wawrynkiewicz bardzo krytycznie ocenił fakt, że premier Jerzy Buzek zaproponował Unii Wolności sojusz wyborczy z nowym, powstającym ugrupowaniem.
Gdyby doszło do rozpadu AWS, byłaby to dla nas bolesna sytuacja, bo do końca w AWS działaliśmy - komentuje uchwałę Wawryniewicz. Gdyby jednak poprzez powstanie tej jednolitej formacji udało się odnowić AWS, jesteśmy w stanie z nią współpracować. Mamy jednak jeden warunek - nie wyobrażamy sobie perspektywy startu ze wspólnych list z politykami Unii Wolności - podkreślił rzecznik ZChN. (an)