Trwa ładowanie...

Awaria w Warszawie. GIOŚ: zagrożenie może występować około miesiąca

Warszawa. Nowe informacje ws. awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Ochrony Środowiska podaje ilość ścieków zrzuconych do Wisły. Z kolei Główny Inspektorat wskazuje na to, że "zagrożenie może występować około miesiąca".

Share
Awaria w Warszawie. GIOŚ: zagrożenie może występować około miesiącaŹródło: East News
d1t7k09

- Mamy do czynienia z ilością 50 tys. metrów sześciennych, która została wrzucona do rzeki Wisły. To jest bardzo duża ilość nieoczyszczonych ścieków, jaka została jednostkowo wrzucona do rzeki Wisły. Nie stwierdziliśmy, że są wrzucone substancje niebezpieczne. Są to ścieki bytowe, ale wiemy, że one również mogą i stanowią zagrożenie dla ludzi, stąd nasz wniosek, by to miejsce zostało zabezpieczone - poinformował w rozmowie z TVP Info Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Dodał, że inspektorzy podejmowali działania w tej sprawie od rana. Pobrano również próbki do analizy, ale badacze "potrzebują co najmniej kilku dni, by je zweryfikować'.

Z kolei Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do "wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy".

Zobacz także: Największy park wodny w Europie powstaje w Polsce. Wiemy więcej o cenach biletów

Jak wynika z informacji sztabu kryzysowego, do Wisły dostaje się około 3 m sześc. surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły 260 tys. m sześc. ścieków - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie GIOŚ.

d1t7k09

"Sztab kryzysowy poinformował Mazowieckich Inspektorów, że zagrożenie może występować około miesiąca" - informuje Inspektorat.

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

Źródło: TVP Info

d1t7k09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t7k09
Więcej tematów