Trwa ładowanie...

Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Pomorski sanepid ostrzega przed wodą z Wisły

Pomorski sanepid apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz z Zatoki Gdańskiej. Przyczyną jest nieznaczne przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli w próbce z kąpielisk. Badania nad jakością wody będą kontynuowane.

Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Pomorski sanepid ostrzega przed wodą z WisłyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3ck8k4
d3ck8k4

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nadzór nad jakością wody objął po awarii w oczyszczalni ścieków Czajka. Po tym, jak zepsuły się dwa kolektory, doszło do zrzutu nieczystości do Wisły. Ścieki zaczęły płynąć z Warszawy na północ, w kierunku Gdańska i Morza Bałtyckiego. Na obszar województwa pomorskiego dotarły 6 września.

Po tym wydarzeniu pomorski sanepid pobrał próbki wody z pięciu miejsc, gdzie zwykle organizowane są kąpieliska. Trzy z nich z plaż w Gdańsku oraz z Mikoszewa i Jantaru. Próbki były badane pod kątem występowania bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków.

Nieznaczne przekroczenie normy obecności dla bakterii Escherichia coli wykazała pobrana próbka z kąpieliska Gdańsk-Stogi, na wysokości wejścia na plażę nr 26. Wynosiło ono 1120 NPL/100 mln przy normie 1000 NPL. Liczba bakterii z grupy Enterokoków odpowiadała wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w miejscach, gdzie zwykle organizowane są kąpieliska.

d3ck8k4

W związku z przedstawionymi wynikami badań PPWIS apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo w celach rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych. Badania nad jakością wody będą kontynuowane, kolejne próbki zostaną pobrane w środę.

Zobacz też: Michał Kamiński przyznaje: "Jeśli chodzi o rozmach, wygrywa partia Kaczyńskiego"

Źródło: wsse.gda.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ck8k4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ck8k4
Więcej tematów