Trwa ładowanie...
d375y7j

Awaria reaktora w belgijskiej elektrowni Tihange

• Reaktor Tihange 2 w belgijskiej elektrowni atomowej wyłączył się samoczynnie o 15.30 • Zadziałał mechanizm bezpieczeństwa reaktora - tłumaczy rzeczniczka elektrowni • Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną wyłączenia
Share
Elektrownia atomowa Tihange
Elektrownia atomowa TihangeŹródło: Wikimedia Commons/Michielverbeek
d375y7j

O godzinie 15.30 wyłączył się automatycznie reaktor Tihange 2 w elektrowni atomowej w Belgii. Trwa ustalanie przyczyny awarii.

- Wyłączenie reaktora nastąpiło w ramach uruchomienia się mechanizmu bezpieczeństwa - tłumaczy rzeczniczka elektrowni Anne-Sophie Hugé. - Ten mechanizm jest częścią konstrukcji reaktora. Włącza się gdy wykryje jakieś nieprawidłowości w jego działaniu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wyłączenia reaktora. Ekipa specjalistów stara się ustalić, co spowodowało awarię.

d375y7j

Od wielu lat w Belgii wyrażane są obawy co do bezpieczeństwa dwóch tamtejszych elektrowni atomowych, zwłaszcza że władze potwierdzały wielokrotnie istnienie niewielkich pęknięć na osłonach niektórych reaktorów. Kilka tygodni temu dwa kraje sąsiednie, Niemcy i Luksemburg, zwróciły się z tego powodu o tymczasowe wyłączenie po jednym reaktorze w obu elektrowniach, do czasu wykonania kolejnych badań.

Belgijska agencja ds. bezpieczeństwa nuklearnego AFCN stanowczo odrzuciła te prośby, zapewniając, że obie elektrownie atomowe spełniają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa.

d375y7j

Podziel się opinią

Share
d375y7j
d375y7j
Więcej tematów