Awaria reaktora w belgijskiej elektrowni Tihange

• Reaktor Tihange 2 w belgijskiej elektrowni atomowej wyłączył się samoczynnie o 15.30
• Zadziałał mechanizm bezpieczeństwa reaktora - tłumaczy rzeczniczka elektrowni
• Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną wyłączenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektrownia atomowa Tihange
Elektrownia atomowa Tihange (Wikimedia Commons/Michielverbeek)

O godzinie 15.30 wyłączył się automatycznie reaktor Tihange 2 w elektrowni atomowej w Belgii. Trwa ustalanie przyczyny awarii.

- Wyłączenie reaktora nastąpiło w ramach uruchomienia się mechanizmu bezpieczeństwa - tłumaczy rzeczniczka elektrowni Anne-Sophie Hugé. - Ten mechanizm jest częścią konstrukcji reaktora. Włącza się gdy wykryje jakieś nieprawidłowości w jego działaniu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wyłączenia reaktora. Ekipa specjalistów stara się ustalić, co spowodowało awarię.

Od wielu lat w Belgii wyrażane są obawy co do bezpieczeństwa dwóch tamtejszych elektrowni atomowych, zwłaszcza że władze potwierdzały wielokrotnie istnienie niewielkich pęknięć na osłonach niektórych reaktorów. Kilka tygodni temu dwa kraje sąsiednie, Niemcy i Luksemburg, zwróciły się z tego powodu o tymczasowe wyłączenie po jednym reaktorze w obu elektrowniach, do czasu wykonania kolejnych badań.

Belgijska agencja ds. bezpieczeństwa nuklearnego AFCN stanowczo odrzuciła te prośby, zapewniając, że obie elektrownie atomowe spełniają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.