Trwa ładowanie...
d4hmdrd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Awantura o marsz PiS 13 grudnia. "Nie wykorzystujcie rocznicy"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że niebawem zostanie powołany komitet organizacyjny planowanego na 13 grudnia marszu, który ma przejść ulicami Warszawy. - Polska demokracja jest w likwidacji, mamy nadzieję, że tę likwidację zatrzymamy - powiedział. Tymczasem Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zaapelowała o niewykorzystywanie 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do celów politycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d4hmdrd

Prezes PiS zapowiedział, że PiS będzie protestowało przeciwko temu, co minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział podczas wystąpienia w Berlinie o przyszłości Unii Europejskiej. - 13 grudnia, w 30. rocznicę stanu wojennego będzie marsz niepodległości i solidarności, właśnie wielki sprzeciw przeciwko tego rodzaju polityce. Podjęcie, także i tą metodą, sprawy obrony polskiej suwerenności i obrony polskiego państwa. Nie chcę i sądzę, że bardzo wielu Polaków nie chce tego, żeby polska niepodległość była znów incydentem, dwudziestokilkuletnim incydentem - mówił szef PiS w TVP1.

Premier Donald Tusk pytany o zapowiedziany przez szefa PiS na 13 grudnia marsz powiedział, że "polityczna ocena tego jest jednoznaczna". Wyraził nadzieję, że "kiedyś w Polsce także pan prezes Kaczyński zrozumie, że szczególnie w takim momencie, w jakim znajduje się Polska i Europa, budowanie na tyle na ile to możliwe jedności narodowej wokół głównych celów sprzyja Polakom i Polsce".

Premier zapewnił jednocześnie, że nie dojdzie do zdarzeń, które by zakłóciły porządek publiczny, a policja będzie "jeszcze bardziej zdecydowana, gdyby miało dojść do zakłócenia porządku publicznego".

d4hmdrd

- Na korzystanie przez obywateli z ich praw premier reaguje jakby ktoś przygotowywał przestępstwo. Polska demokracja jest w likwidacji, ale mamy nadzieję, że tę likwidację zatrzymamy - powiedział Kaczyński. Dodał, że PiS ma plan "spokojnego marszu".

Jak wynika z rozmów z innymi politykami PiS, wciąż nie ma decyzji, czy formalnie o zgodę na manifestację wystąpi Prawo i Sprawiedliwość, czy też inna organizacja. Na razie nie jest też znana trasa przemarszu. W marszu prawdopodobnie wezmą udział m.in. kluby "Gazety Polskiej" i Ruch im. Lecha Kaczyńskiego.

- Na pewno w marszu będzie uczestniczyć wiele organizacji. Z inicjatywą marszu wystąpiło PiS. Formalnie, kto wystąpi o zgodę na manifestację jest do rozstrzygnięcia - powiedział członek Komitetu Politycznego PiS Jarosław Zieliński.

- Jesteśmy przekonani o tym, że dołączą się jako uczestnicy i współorganizatorzy także inni. Marsz jest otwarty dla organizacji niepodległościowych, obywatelskich, wszystkich podmiotów, dla których suwerenność państwa jest sprawą nadrzędną - dodał.

d4hmdrd

Prezes Klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński podkreślił, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska klubów w sprawie marszu. - Na pewno się przyłączymy i będziemy wspierali marsz, jeśli będzie taka propozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Organizatorzy marszu niepodległości z 11 listopada wydali oświadczenie, że nie mają związku z organizacją marszu zapowiedzianego na 13 grudnia.

Z kolei Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska przesłała do partii posiadających reprezentację parlamentarną apel o niewykorzystywanie 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do celów politycznych.

W tym roku po raz siódmy Fundacja organizuje akcję "Młodzi Pamiętają", w ramach której odbywać się będą m.in. spotkania edukacyjne dla licealistów i studentów z historykami oraz dawnymi opozycjonistami, a także na pl. Zamkowym w Warszawie odbędzie się inscenizacja starć opozycji solidarnościowej z ZOMO. Celem akcji od początku jej powstania było nie tylko upamiętnienie tragicznych skutków tamtych wydarzeń, lecz także popularyzowanie wiedzy na temat najnowszej historii Polski pośród młodzieży.

d4hmdrd

Podziel się opinią

Share

d4hmdrd

d4hmdrd
Więcej tematów