Trwa ładowanie...
ycipk-hivdtp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Awantura o marsz PiS 13 grudnia. "Nie wykorzystujcie rocznicy"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że niebawem zostanie powołany komitet organizacyjny planowanego na 13 grudnia marszu, który ma przejść ulicami Warszawy. - Polska demokracja jest w likwidacji, mamy nadzieję, że tę likwidację zatrzymamy - powiedział. Tymczasem Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zaapelowała o niewykorzystywanie 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do celów politycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
ycipk-hivdtp

Prezes PiS zapowiedział, że PiS będzie protestowało przeciwko temu, co minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział podczas wystąpienia w Berlinie o przyszłości Unii Europejskiej. - 13 grudnia, w 30. rocznicę stanu wojennego będzie marsz niepodległości i solidarności, właśnie wielki sprzeciw przeciwko tego rodzaju polityce. Podjęcie, także i tą metodą, sprawy obrony polskiej suwerenności i obrony polskiego państwa. Nie chcę i sądzę, że bardzo wielu Polaków nie chce tego, żeby polska niepodległość była znów incydentem, dwudziestokilkuletnim incydentem - mówił szef PiS w TVP1.

Premier Donald Tusk pytany o zapowiedziany przez szefa PiS na 13 grudnia marsz powiedział, że "polityczna ocena tego jest jednoznaczna". Wyraził nadzieję, że "kiedyś w Polsce także pan prezes Kaczyński zrozumie, że szczególnie w takim momencie, w jakim znajduje się Polska i Europa, budowanie na tyle na ile to możliwe jedności narodowej wokół głównych celów sprzyja Polakom i Polsce".

Premier zapewnił jednocześnie, że nie dojdzie do zdarzeń, które by zakłóciły porządek publiczny, a policja będzie "jeszcze bardziej zdecydowana, gdyby miało dojść do zakłócenia porządku publicznego".

ycipk-hivdtp

- Na korzystanie przez obywateli z ich praw premier reaguje jakby ktoś przygotowywał przestępstwo. Polska demokracja jest w likwidacji, ale mamy nadzieję, że tę likwidację zatrzymamy - powiedział Kaczyński. Dodał, że PiS ma plan "spokojnego marszu".

Jak wynika z rozmów z innymi politykami PiS, wciąż nie ma decyzji, czy formalnie o zgodę na manifestację wystąpi Prawo i Sprawiedliwość, czy też inna organizacja. Na razie nie jest też znana trasa przemarszu. W marszu prawdopodobnie wezmą udział m.in. kluby "Gazety Polskiej" i Ruch im. Lecha Kaczyńskiego.

- Na pewno w marszu będzie uczestniczyć wiele organizacji. Z inicjatywą marszu wystąpiło PiS. Formalnie, kto wystąpi o zgodę na manifestację jest do rozstrzygnięcia - powiedział członek Komitetu Politycznego PiS Jarosław Zieliński.

- Jesteśmy przekonani o tym, że dołączą się jako uczestnicy i współorganizatorzy także inni. Marsz jest otwarty dla organizacji niepodległościowych, obywatelskich, wszystkich podmiotów, dla których suwerenność państwa jest sprawą nadrzędną - dodał.

ycipk-hivdtp

Prezes Klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński podkreślił, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska klubów w sprawie marszu. - Na pewno się przyłączymy i będziemy wspierali marsz, jeśli będzie taka propozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Organizatorzy marszu niepodległości z 11 listopada wydali oświadczenie, że nie mają związku z organizacją marszu zapowiedzianego na 13 grudnia.

Z kolei Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska przesłała do partii posiadających reprezentację parlamentarną apel o niewykorzystywanie 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do celów politycznych.

W tym roku po raz siódmy Fundacja organizuje akcję "Młodzi Pamiętają", w ramach której odbywać się będą m.in. spotkania edukacyjne dla licealistów i studentów z historykami oraz dawnymi opozycjonistami, a także na pl. Zamkowym w Warszawie odbędzie się inscenizacja starć opozycji solidarnościowej z ZOMO. Celem akcji od początku jej powstania było nie tylko upamiętnienie tragicznych skutków tamtych wydarzeń, lecz także popularyzowanie wiedzy na temat najnowszej historii Polski pośród młodzieży.

ycipk-hivdtp
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-hivdtp

ycipk-hivdtp
ycipk-hivdtp