Trwa ładowanie...

Jest nagranie. Rosjanie ostrzelali auto polskich medyków

Rosyjskie siły ostrzelały samochód ochotniczego zespołu polskich medyków pracujących na linii frontu w Ukrainie. - Szyby szlag trafił, tutaj powypadało wszystko. Na dzień dobry, jak przyszedłem zabrać auto, budynek płonął, musieliśmy się szybko ewakuować - relacjonuje na nagraniu szef grupy Damian Duda.

Auto polskich medyków ostrzelane. "Szyby szlag trafił, drzwi nie działają"Auto polskich medyków ostrzelane. "Szyby szlag trafił, drzwi nie działają"Źródło: Twitter, fot: Damian Duda
d1wmvhf
d1wmvhf

Damian Duda jest szefem polskiego zespołu medyków pola walki "W międzyczasie". Od kilku tygodni razem z kolegami na odcinku Bachmut-Sołedar ratuje ukraińskich żołnierzy i cywilów. Wcześniej pracowali na odcinku chersońskim. Na filmach i zdjęciach pokazują swoje działania kilkaset, a nawet kilkadziesiąt metrów od pozycji Rosjan.

"Musieliśmy się szybko ewakuować"

W czwartek medyk opublikował nagranie, na którym pokazał, jak wygląda auto zniszczone w wyniku rosyjskiego ostrzału. Pojazd służył polskim ochotnikom do udzielania pomocy rannym.

- To jest efekt ostrzału. Szyby szlag trafił, tutaj powypadało wszystko. Na dzień dobry, jak przyszedłem zabrać auto, budynek płonął, musieliśmy się szybko ewakuować. Drzwi nie działają, jest dziura przy baku, na szczęście bak nieprzebity. Koło na szczęście tylko jedno rozd****ne. Wymieni się i pojazd będzie jak nówka - mówi Duda na nagraniu.

d1wmvhf

Dalej dziękuje osobom, które zorganizowały pojazd i przygotowały go do poruszania się na froncie. - Auto okazało się niezawodne - podkreśla.

Tylu cywili zginęło od początku wojny w Ukrainie

We wtorek ukraińska pozarządowa organizacja ZMINA poinformowała, że od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło ponad 16 tys. osób cywilnych, a z masowych grobów ekshumowano dotychczas ponad 1000 ciał.

ZMINA przytoczyła informacje, które uzyskała w odpowiedzi na zapytanie skierowane do Głównego Wydziału Śledczego Narodowej Policji Ukrainy. Wynika z nich, że od 24 lutego ubiegłego roku na terenach wyzwolonych spod okupacji odkryto 21 masowych grobów, w tym 14 w obwodzie kijowskim.

Najwięcej cywilnych ofiar rosyjskiej inwazji zidentyfikowano w obwodzie donieckim - 4746 oraz w charkowskim - 3784; najmniej w zaporoskim - 66; dane te dotyczą nie tylko masowych grobów, ale również osób znalezionych na ulicach czy w swoich domach.

d1wmvhf

Jak podała ZMINA, prokuratura znalazła 54 izby tortur i odnotowała ponad 5 tys. przypadków torturowania. Prowadzonych jest również 855 spraw dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na dzieciach, z czego 10 dotyczy faktów związanych z przemocą seksualną.

Źródło: Twitter/PAP/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wmvhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1wmvhf
Więcej tematów