Austria przekaże kwotę do 6 mln euro dla Fundacji Auschwitz-Birkenau
Do 6 mln euro przekaże Austria na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz - poinformowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Umowę w tej sprawie podpisali prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński oraz sekretarz generalna Narodowego Funduszu Republiki Austriackiej na rzecz ofiar Narodowego Socjalizmu Hanna Lessing.
- Strona austriacka zobowiązała się wpłacić pieniądze na konto Fundacji w trzech ratach w latach 2012-2014. Suma zostanie pomniejszona o koszt konserwacji bloku 17 w byłym obozie Auschwitz I, w którym w przyszłości znajdzie się nowa wystawa austriacka - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau Władysław Bartoszewski przypomniał, że Austria była z jednej strony państwem, które z konieczności stało po stronie hitlerowskich Niemiec, ale z drugiej, zanim miała miejsce napaść na Polskę, była ona też ofiarą. - Pierwsze ofiary austriackie znalazły się w obozach koncentracyjnych za to, że nie zgadzały się na taki rozwój sytuacji. Dlatego jest nam szczególnie miło, że ta deklaracja współdziałania akcentuje właśnie ten historyczny etap austriackich doświadczeń, stojący po stronie wolności, godności i ludzi cierpiących, a przeciwko systemowi, w który część obywateli austriackich była siłą wprowadzona - powiedział.
Zdaniem Lessing przez wiele lat Austria dość niechętnie zajmowała się swoją przeszłością, uważając się za pierwszą ofiarę nazistów. Dopiero w ostatnim okresie zaczęto zajmować się tym tematem i przyjmować odpowiedzialność za własną historię. - To jeden z powodów, dla których chcieliśmy znacząco wesprzeć Fundację. Jednocześnie przygotowujemy też nową wystawę austriacką w Miejscu Pamięci Auschwitz, która oparta będzie na historycznej prawdzie - powiedziała.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane wpłaty oraz deklaracje sięgają 100 mln euro. Do akcji przyłączyło się ponad 20 krajów oraz samorządy Paryża, Boulogne-Billancourt i powiat kołobrzeski.
Kwota zgromadzona na koncie Fundacji pozwala już na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.