Trwa ładowanie...
d472tem

Australijski dziennikarz deportowany z Egiptu. Ponad rok spędził w więzieniu

Australijski dziennikarz telewizji Al-Dżazira Peter Greste, skazany w Egipcie na 7 lat więzienia, m.in za wspieranie "grupy terrorystycznej", został deportowany w niedzielę z tego kraju i odleciał do ojczyzny - poinformowały egipskie władze. Reporter jest na pokładzie samolotu, lecącego na Cypr.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Peter Greste po uniewinnieniu przez egipski sąd
Peter Greste po uniewinnieniu przez egipski sąd (PAP/EPA, Fot: Khaled Elfiqi)
d472tem

Na razie brak wiadomości na temat losu jego dwóch kolegów z telewizji informacyjnej Al-Dżazira: obywatela Kanady pochodzenia egipskiego Mohameda Fahmy i obywatela Egiptu Bahera Mohameda, którzy wraz z Australijczykiem zostali skazani w Kairze na kary pozbawienia wolności od 7 do 10 lat. Uznano ich winnych rozpowszechniania nieprawdziwych wiadomości na temat Egiptu, które miały pomagać "organizacji terrorystycznej" - jak w oskarżeniu nazwano zakazane w Egipcie islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

Wydane w czerwcu 2014 roku wyroki skazujące trzech dziennikarzy zostały potępione przez organizacje praw człowieka i zachodnie rządy. ONZ zakwestionowała niezawisłość egipskich sądów. Sami skazani uznali wyroki za bezpodstawne, wskazując, że prowadzili tylko normalną działalność reporterską.

Wielu Egipcjan widzi w mającej siedzibę w Katarze sieci Al-Dżazira siłę mogącą zdestabilizować ich kraj. Władze Egiptu zarzucają Al-Dżazirze wspieranie Bractwa Muzułmańskiego - ruchu islamistycznego. Z tego ruchu wywodził się odsunięty od władzy w sierpniu roku 2013 poprzedni prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

d472tem

Na początku stycznia najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy Al-Dżaziry i zarządziła przeprowadzenie nowego procesu w ich sprawie, o czym informował adwokat skazanych.

Nasiliły się wówczas spekulacje, że egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może ułaskawić dziennikarzy lub też wydać nakaz ich deportowania.

Al-Dżazira oświadczyła w niedzielę, że cieszy ją uwolnienie z egipskiego więzienia Petera Greste i że domaga się uwolnienia dwóch pozostałych dziennikarzy.

Zobacz również: Zamieszki w Kairze

d472tem

Podziel się opinią

Share
d472tem
d472tem
Więcej tematów