Australia zwiększy liczbę przyjmowanych uchodźców do 20 tys. rocznie
Zgodnie z zaleceniami ekspertów władze Australii zwiększą liczbę przyjmowanych uchodźców z prawie 14 tys. do 20 tys. rocznie - podaje BBC. Ostatnio odnotowano wzrost liczby nielegalnych imigrantów, którzy próbowali dotrzeć do kraju drogą morską.
Obecnie Australia przyjmuje każdego roku 13750 uchodźców. Zwiększając ich liczbę rząd chce wprowadzić w życie jedną z 22 propozycji przygotowanych w ostatnim czasie przez niezależny zespół ekspertów, któremu przewodniczył były dowódca australijskich sił zbrojnych Angus Houston.
Według premier Julii Gillard będzie to największe od 30 lat zwiększenie liczby przyjmowanych uchodźców. - Ci, którzy (nielegalnie) przybywają drogą morską, nie odczują żadnych korzyści. Nie jest to warte ani podejmowanego ryzyka, ani wydawanych przez nich pieniędzy. Nie ma absolutnie żadnych korzyści z wsiadania na pokład łodzi, należącej do przemytników ludzi - podkreśliła Gillard.
Po opublikowaniu raportu ekspertów australijscy deputowani przyjęli ustawy, które zezwalają na ponowne otwarcie specjalnych obozów dla nielegalnych imigrantów w Papui-Nowej Gwinei i w wyspiarskim państewku Nauru w Mikronezji.
Cytowany przez media australijski minister ds. imigracji Chris Bowen poinformował, że w obozie w Nauru pod koniec września będzie 500 miejsc. Docelowo centrum to pomieści trzy razy więcej nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się do Australii, a obóz na wyspie Manus w Papui-Nowej Gwinei - 600 osób.
W ramach nowych zasad na zgodę na przyjazd do Australii mogą liczyć Afgańczycy, Syryjczycy i Irakijczycy, którzy przebywają obecnie w obozach dla uchodźców w Jordanii, Turcji i Libanie. - Oczywiście wciąż naszym programem będą objęci uchodźcy ze Sri Lanki, Birmy, Malezji, Tajlandii i Indii - powiedział Bowen.