Australia wynikiem kolizji trzech kontynentów
Australia powstała z trzech kontynentów, które spotkały się ze sobą około 1,64 mld lat temu. Odkrycie to wzbudza spekulacje na temat możliwości poszukiwań nowych złóż mineralnych na północy i w centrum kontynentu.
17.08.2006 | aktual.: 17.08.2006 13:57
Australia północna, zachodnia i centralna - każda z tych części wyspy należała niegdyś do innego kontynentu- ustaliła doktorantka Kate Selway, pracująca pod kierunkiem dwóch profesorów z australijskiego Uniwersytetu Adelajdy.
Jak oznajmiła Selway, w Australii centralnej odkryła ona strefę prastarej kolizji.
Około 1,64 mld lat temu, patrząc na południe z miejsca obecnego Alice Springs (w Australii środkowej), można było dostrzec ocean - oznajmiła Selway.
Dzięki wykorzystaniu specjalnej techniki geofizycznej Selway zbadała osad zebrany z miejsc wzdłuż granicy spotkania trzech kontynentów. Zmierzyła też przewodność elektryczną Ziemi na bardzo dużych głębokościach.
Stwierdziła, że ziemia Australii północnej ma lepszą przewodność niż centralna część kontynentu i że granica pomiędzy tymi dwoma rejonami sięga w głąb na co najmniej 150 km.
Pozwala to podejrzewać w miejscu spotkania trzech kontynentów obecności złóż mineralnych- uważa Selway. Australia środkowa kryje w sobie np. miedź, uran (Olympic dam) i opale.
Ten rodzaj informacji geologicznej nie tylko pomaga pojąć, jak powstawał nasz kontynent. Może być też kluczowy dla poszukiwań kolejnych wielkich złóż - zaznaczyła prowadząca badania.
Takie struktury grają rolę w określaniu dróg przepływu płynów pod powierzchnią Ziemi. Płyny te często niosą ze sobą metale, które mogą się koncentrować, tworząc cenne złoża- wyjaśnia specjalistka.
Badaczka dodała, że wielkie siły, biorące udział w tej kolizji stworzyły wulkany, które z kolei uczestniczyły w tworzeniu skorupy centralnej części Australii.