Audycje wyborcze będą w najlepszym czasie oglądalności
Audycje wyborcze w mediach publicznych będą emitowane w krótszych blokach i w najlepszym czasie oglądalności - taką decyzję podjęła w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Jak poinformował jeden z członków KRRiT, Tomasz Borysiuk, w rozporządzeniu dotyczącym czasu przeznaczonego na rozpowszechnianie audycji wyborczych oraz ramowego podziału czasu w programach ogólnokrajowych i regionalnych, Rada dokonała "pewnej rewolucji".
Do tej pory bezpłatne programy wyborcze emitowane w mediach publicznych były długie, nudne i emitowane w godzinach o niskiej oglądalności - dodał Borysiuk.
Podkreślił, że rozporządzenie Rady zobowiązuje telewizję publiczną, aby w TVP1 były po dwa bloki dziennie nie dłuższe niż 30 minut; pierwszy między godz. 9 a 12, a drugi - między godz. 16.30 a 19.
Natomiast w TVP2 pierwszy blok będzie emitowany między godz. 7 a 9, zaś drugi - między godz. 17 a 18. W TVP3 będzie to godzinny blok między godz. 19 a 20.
Także Polskie Radio będzie emitowało audycje wyborcze według nowych zasad, czyli w blokach nie dłuższych niż 30 minut. W Programie 1 PR pierwszy blok audycji wyborczych będzie emitowany między godz. 12 a 15, zaś drugi między godz. 18 a 19.30. W radiowej "Trójce" pierwszy blok usłyszymy między godz. 6 a 9, zaś drugi między godz. 20 a 23.
Natomiast w rozgłośniach regionalnych PR wszystkie bloki (co najmniej trzy dziennie) muszą być wyemitowane między godz. 6 a 23.
Mam nadzieję, że przyjęcie takiego rozporządzenia umożliwi ugrupowaniom politycznym startującym w wyborach lepsze dotarcie do wyborców - zaznaczył Borysiuk.
Poinformował też, że na posiedzeniu Rady wystąpił o to, aby media publiczne składały do KRRiT cotygodniowe sprawozdania z dostępu partii politycznych i ich udziału w programach informacyjnych i publicystycznych.
Borysiuk zaproponował także, aby przewodniczący Rady wystąpił do mediów publicznych oraz Polsatu i TVN z pytaniem, jakie programy wyborcze przygotowują na wybory. Tymi wnioskami Rada ma się zająć posiedzeniu w przyszłym tygodniu.