Atrakcyjne nieruchomości zamiast szpitala
Warszawski szpital "Omega" zostanie
zlikwidowany na mocy uchwały sejmiku województwa
mazowieckiego. Sejmik uchylił też wcześniejszą uchwałę, która
przekształciła szpital w przychodnię. Zarząd województwa wzbogacił
się tym samym o atrakcyjne nieruchomości.
Jedna z nieruchomości zwalnianych przez likwidowany szpital znajduje się przy Al. Jerozolimskich naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, druga - w Aninie przy ul. Trawiastej.
Restrukturyzacja szpitala "Omega" zaczęła się w 2000 roku. Szpital zmniejszył zatrudnienie, jednak dług rósł. Powodem był obniżony kontrakt z Mazowiecką Kasą Chorych. Ta wytypowała w tym czasie jednostki, które albo powinny głęboko się zrestrukturyzować, albo ulec likwidacji. Na "czarnej liście" znalazły się, obok "Omegi", m.in. szpital ginekologiczno- położniczy przy ul. Inflanckiej, szpital miejski przy ul. Solec, dziecięcy przy ul. Kopernika, Ośrodek Medycyny Pracy przy ul. Górczewskiej. Z wyjątkiem "Omegi" wszystkie nadal działają i rozwijają się.
W 2000 roku kontrakt "Omegi" z kasą był mniejszy o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim.
W 2002 roku dyrektor placówki podjął decyzję o zawieszeniu działalności szpitala; pracę kontynuowało ambulatorium. W czerwcu 2003 roku przekształcono szpital w przychodnię dla dzieci i młodzieży, która jednak nie uzyskała kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pomimo takiego obowiązku, nie został również uchwalony i zatwierdzony jej statut. Nie została też zarejestrowana.
We wrześniu 2003 roku przekazano placówce pieniądze na program działań osłonowych. Związki zawodowe poinformowały na początku listopada, że ponad 100 zwolnionych pracowników nadal nie otrzymało należnych odpraw.
Zobowiązania placówki przejmie sejmik wojewódzki.