ŚwiatAtomowy straszak, NATO wróg nr 1 i prawo do interwencji zbrojnej. Oto doktryna Rosji

Atomowy straszak, NATO wróg nr 1 i prawo do interwencji zbrojnej. Oto doktryna Rosji

Atomowy straszak, NATO wróg nr 1 i prawo do interwencji zbrojnej. Oto doktryna Rosji
Źródło zdjęć: © AFP | Viktor Drachev
26.03.2014 09:45

Ostatnie agresywne działania Moskwy nie powinny być zaskoczeniem, bo od kilku lat znajdują one uzasadnienie w oficjalnych dokumentach Federacji Rosyjskiej - pisze portal tvn24.pl, który przeanalizował rosyjską doktrynę. Według niej, Kreml nawet na konwencjonalny atak może odpowiedzieć bronią nuklearną.

W zatwierdzonej w 2010 roku przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa "Doktrynie wojskowej Federacji Rosyjskiej" można przeczytać, że "Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na użycie przeciwko niej i (lub) jej sojusznikom nuklearnej lub innego rodzaju broni masowego rażenia, a także w przypadku agresji przeciwko Federacji Rosyjskiej z użyciem broni konwencjonalnej, kiedy zagrożone jest samo istnienie państwa".

Portal tvn24.pl zwraca uwagę, że zapis jest "wystarczająco niejasno sformułowany, by budzić niepokój", bo nie wiadomo, co autorzy rozumieją przez zagrożenie istnienia państwa.

Równie szeroko można interpretować inny zapis tego dokumentu, wedle którego Moskwa zastrzega sobie prawo do użycia wojsk poza granicami Rosji, w celu "obrony interesów Federacji Rosyjskiej i jej obywateli". Właśnie tego argumentu, czyli ochrony Rosjan na Krymie, użył Władimir Putin uzasadniając interwencję na półwyspie.

Ponadto Kreml bez żadnych ogródek wprost wskazuje, że wrogiem numer jeden jest NATO. Tvn24.pl podkreśla, że największe zagrożenie Rosja widzi w "dążeniu do nadania potencjałowi militarnemu NATO zasięgu globalnego, realizowanego z pogwałceniem norm prawa międzynarodowego, do zbliżenia infrastruktury wojskowej państw członkowskich NATO do granic Rosji, w tym w wyniku rozszerzenia Sojuszu".

Z kolei podpisana 12 lutego 2013 przez prezydenta Władimira Putina nowa "Koncepcja polityki zagranicznej Rosji" zakłada, że najważniejszym priorytetem polityki zagranicznej pozostaje budowanie strefy wpływów na obszarze postsowieckim.

Wszystko to tłumaczy gniewne reakcje Kremla na wszelkie próby zbliżania się państw byłego ZSRR do Zachodu, czy na rozszerzanie się struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód. Aneksja Krymu jest logiczną konsekwencją założeń rosyjskiej polityki.

Źródło: tvn24.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także