Trwa ładowanie...

"Częściowe powodzenie" armii Putina. Ukraiński sztab przyznaje [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 152. dzień rosyjskiej inwazji. Wuhłehirska Elektrownia Cieplna w Switłodarsku w obwodzie donieckim od dłuższego czasu jest celem rosyjskich ataków. W poniedziałek ukraiński Sztab Generalny poinformował o "częściowym powodzeniu" pododdziałów rosyjskich w walkach w rejonie elektrowni. Siły ukraińskie odparły przy tym rosyjskie szturmy na odcinkach Kłynowe-Pokrowske i Wołodymyriwka-Pokrowske. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Częściowe powodzenie" armii Putina. Ukraiński sztab przyznaje. Zdjęcie z frontu w obwodzie donieckim"Częściowe powodzenie" armii Putina. Ukraiński sztab przyznaje. Zdjęcie z frontu w obwodzie donieckimŹródło: East News, fot: ANATOLII STEPANOV
dcbq9n4
dcbq9n4
  • Ukraiński sztab w niedzielę wieczorem poinformował o sukcesach wojskowych w obwodzie chersońskim. Na południu wojsko rosyjskie próbowało przesunąć się na kierunkach Suchyj Stawok-Andrijiwka i Bruskynske-Biłohirka. "Ale nasi wojskowi nie dali wrogowi żadnych szans na sukces. Przeciwnik poniósł straty i chaotycznie się wycofał" - relacjonuje w komunikacie.

  • • Ukraina przygotowuje się na najgorsze scenariusze, dotyczące udziału Białorusi w wojnie - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, że grupy dywersyjne i wywiadowcze mogą pochodzić z Białorusi. Te osoby mogą także mówić po ukraińsku" - czytamy w komunikacie, cytowanym przez agencję Unian

  • • 10-dniowa przerwa operacyjna nie jest wystarczająco długa, aby siły rosyjskie mogły odzyskać siły, których potrzebują - uważa George Barros, analityk The Study of War. Jak podkreśla, siły rosyjskie są zdegradowane, pobite, zmęczone i wyczerpane. Muszą się przegrupować, aby móc odzyskać część skuteczności bojowej, którą utraciły w trakcie kampanii w Donbasie i całej wojny.

  • • - To nie zależy od nas - mówi Siergiej Ławrow, komentując w ten sposób możliwość wznowienia negocjacji z Ukrainą. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że Kreml nie ma wpływu na powrót do rozmów z Kijowem w "szerszym zakresie spraw".
Trwa łączenie
23:58, 25.07.2022

Wieczorem Rosjanie dwukrotnie ostrzeliwali wioskę w obwodzie w  dniepropetrowskim. 

23:47, 25.07.2022

Jak powiedział portalowi polityk Demokratów, Zełenski i inni przedstawiciele władz przekazali kongresmenom, że chcą zawrzeć pokój z  Rosją, ale po wyzwoleniu okupowanych ziem, zwłaszcza na południu kraju. Zełenski miał dodać, że okienko czasowe na przeprowadzenie takiej  kontrofensywy jest wąskie z uwagi na umacniające się pozycje Rosjan i sprzyjające do obrony warunki w okresie jesienno-zimowym. 

23:21, 25.07.2022

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zachęca Ukraińców do buntu przeciwko władzom w Kijowie. "Europa, ze swoimi oświadczeniami i wsparciem militarnym, dąży do konkretnego celu – zmuszenia Rosji do przejścia od operacji specjalnej do wojny na pełną skalę z użyciem wszystkich rodzajów broni na całej linii frontu. Czy naród ukraiński tego potrzebuje?" - napisał na Telegramie.

Licencjodawca
23:00, 25.07.2022

Ukraiński prezydent jest zdania, że Ukraina musi przeprowadzić  kontrofensywę, by odzyskać okupowane ziemię w ciągu najbliższych 3-6  tygodni - powiedział portalowi Politico kongresmen Adam Smith, szef delegacji, która niedawno odwiedziła Kijów. Jak dodał, kongresmeni naciskają na administrację Joe Bidena, by dostarczyła Ukrainie broń dłuższego zasięgu. 

22:28, 25.07.2022

- Nawet pomimo ustępstw w sprawie turbiny dla Nord Stream 1, Rosja nie  zamierza wznawiać dostaw gazu do krajów europejskich – powiedział  wieczorem w poniedziałek Wołodymyr Zełenski, dodając, że Rosja sięga po  groźby i "prowadzi otwartą wojnę gazową przeciwko zjednoczonej Europie”. 

22:13, 25.07.2022

Europa nie powinna myśleć o tym, jak oddać Rosji jakąś turbinę, a wzmacniać sankcje – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy,  wskazując, że Moskwa "prowadzi otwartą wojnę gazową przeciwko Europie”. Zełenski poinformował również o zmianach kadrowych w SBU i ukraińskiej  armii. 

Getty Images
21:54, 25.07.2022
21:48, 25.07.2022

Rosyjska inwazja zniszczyła ponad 1200 placówek edukacyjnych na terenie całej Ukrainy - poinformowało ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

21:38, 25.07.2022

Kolejne nagranie z frontu.

21:24, 25.07.2022

Tropikalne upały nie przestały jeszcze doskwierać, ale tartaki w Niemczech pracują na pełnych obrotach. Inwazja Rosji na Ukrainę oraz wojna gazowa wypowiedziana przez Gazprom Europie Zachodniej sprawiły, że Niemcy na potęgę magazynują drewno opałowe - poinformował serwis Deutsche Welle. Niemal połowa niemieckich domów ogrzewana jest gazem.

21:15, 25.07.2022
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk

Rosja systematycznie zachowuje się jak państwo terrorystyczne! Agresor zabija Ukraińców, celowo atakuje budynki mieszkalne, szpitale i szkoły. Codziennie jesteśmy świadkami rosyjskich zbrodni wojennych. Świat powinien uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

21:10, 25.07.2022

Na ukraiński front dotarły już pierwsze brytyjskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Stormer – powiadomiło dowództwo operacyjne Południe w poniedziałek wieczorem.

Zaznaczono w nim, że te samobieżne zestawy przeciwlotnicze "widzą" wrogie samoloty na odległość do 18 km, przy czym same są dla przeciwnika "niewidzialne".

Stormer HVM (High Velocity Missile) to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który jest wykorzystywany do ochrony przed śmigłowcami szturmowymi oraz nisko lecącymi samolotami.

20:52, 25.07.2022

Pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni na mocy umowy uzgodnionej w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ - oświadczył w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Haq.

Wspólne Centrum Koordynacyjne będzie współpracować z przemysłem żeglugowym Ukrainy i w najbliższej przyszłości opublikuje szczegółowe procedury dla statków - wyjaśnił Haq.

Z kolei minister obrony Turcji Hulusi Akar powiedział w rozmowie z szefem ukraińskiego resortu infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem, że ważne jest, aby pierwsza dostawa zboża w ramach umowy odbyła się tak szybko, jak to możliwe.

Akar poinformował, że wcześniej omawiał umowę dotyczącą eksportu zboża z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i zapewnił, że prace w centrum koordynacyjnym w Stambule są nadal intensywnie kontynuowane.

20:43, 25.07.2022

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wygłosił przemówienie na posiedzeniu Ligi Arabskiej w Kairze. W swoim wystąpieniu polityk stwierdził, że "nadrzędnym celem Moskwy" w prowadzonej wojnie jest zmiana ukraińskiego rządu. "Reżim w Kijowie jest nie do zaakceptowania" - oświadczył.

20:39, 25.07.2022

Rosyjskie ciężarówki wywożą ziarno z okupowanego Melitopola.

20:34, 25.07.2022

Komisja Europejska uważa, że zapowiedzi Gazpromu dot. wstrzymania dostaw gazu świadczą o potrzebie przyjęcia jej propozycji dot. oszczędzania błękitnego paliwa w UE.

- To jest dokładnie taki scenariusz, o którym mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w zeszłym tygodniu i który skłonił ją i Kolegium do złożenia propozycji solidarności na rzecz oszczędzania gazu. Ten rozwój wypadków potwierdza naszą analizę. Mamy zatem nadzieję, że jutro Rada przyjmie odpowiednią odpowiedź - przekazał korespondentom w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.

20:27, 25.07.2022

Do sieci trafiło nagranie z bombardowania rosyjskich pozycji z użyciem drona.

20:20, 25.07.2022

Najnowsze zdjęcia z Siewierska w obwodzie donieckim.

20:11, 25.07.2022

Niemiecka Agencja ds. Sieci przekonuje, że nie widzi technicznych powodów do zmniejszenia dostaw gazu przez Nord Stream 1, poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka agencji cytowana przez dpa. Gazprom powiadomił w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co oznacza ograniczenie dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

- Przyjęliśmy do wiadomości ten komunikat - powiedziała rzeczniczka agencji. Federalna Agencja ds. Sieci ściśle monitoruje sytuację we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i zespołem ds. kryzysu gazowego. - Z naszych informacji wynika, że nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw - zapewniła.

Dostawy gazu przez Nord Stream 1 zostały wznowione dopiero w czwartek po prawie dwutygodniowej przerwie spowodowanej rutynowymi pracami konserwacyjnymi. Już w czerwcu Gazprom ograniczył dostawy rurociągiem do 40 proc. maksymalnych możliwości.

Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że "40 procent maksymalnej mocy to tak naprawdę minimalna ilość gazu, której Niemcy potrzebują, aby przetrwać zimę bez jego niedoboru".

20:05, 25.07.2022

Naloty na Mikołajów.

19:57, 25.07.2022

Wykładowca filozofii i historii z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w azjatyckiej części Rosji, jest pierwszą osobą ukaraną grzywną za wstawianie emoji [emotikony - przyp. red.] pod postami w internecie wymierzonymi w uzasadniającą inwazję Rosji na Ukrainę propagandę Kremla - poinformował w poniedziałek portal Meduza.

Aleksiej Argunow, wykładowca uczelni medycznej w Barnaule został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (około 2350 zł).

Argunow twierdzi, że policja ukarała go na podstawie słynnego już artykułu dotyczącego "dyskredytowania" działań rosyjskiej armii, ponieważ umieścił emoji wyrażające smutek pod czyimś postem dotyczącym nałożenia grzywny - z tego samego artykułu - na lidera ałtajskiego oddziału partii Jabłoko. Wykładowca został także ukarany za umieszczenie emoji oznaczającego aprobatę pod filmem amerykańskiego aktora Arnolda Schwarzeneggera, w którym mówi on, że Rosjanom wmówiono, że ich żołnierze wtargnęli na Ukrainę, by bronić Rosjan.

Policjanci dali mi do zrozumienia, że sprawa jest "niepoważna, nawet głupia", ale zostali "napuszczeni" przez funkcjonariuszy FSB, którzy szukali pretekstu, by mnie ukarać od czasu, gdy w 2021 r. po kontroli przeprowadzonej przez rządową instytucję nadzorującą działalność uczelni wyższych namawiałem studentów, by podpisali petycję przeciwko temu organowi - tłumaczył Argunow. Dodał, że nałożona na niego kara niemal dwukrotnie przewyższa jego miesięczne wynagrodzenie.

19:46, 25.07.2022

Podarowany Ukrainie przez Czechy śmigłowiec szturmowy Mi-24V jest już wykorzystywany do walki na wschodzie kraju.

19:40, 25.07.2022

Znów dał o sobie znać premier Węgier Viktor Orban. W ostatnich dniach krytykował Unię Europejską za postawę wobec wojny w Ukrainie. Jego zdaniem najważniejszym celem dyplomacji i działań UE powinno być dążenie do pokoju, a nie "wygranie wojny przez Kijów". Odniósł się też do sytuacji w Grupie Wyszehradzkiej i wspomniał o Polsce. – Wybrał dobre relacje z Putinem. Podejście naszego rządu do tego, co się dzieje w Ukrainie, jest już kompletnie odmienne od polityki Orbana – mówią eksperci w rozmowie z WP.

19:31, 25.07.2022

"Polska i Litwa osiągnęły ten poziom relacji, przy którym ich prezydenci widują się wiele razy w roku i konsultują znaczną część swoich działań. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda odegrali jedne z głównych ról w mobilizacji poparcia Zachodu dla Ukrainy" - przekazał Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

19:23, 25.07.2022

Ukraińscy obrońcy.

19:11, 25.07.2022

Prezydent Ukrainy zwolnił dotychczasowego dowódcę Sił Operacji Specjalnych generała Hryhorija Hałahana i powołał na jego miejsce Wiktora Chorenkę.

O zmianie na stanowisku dowódcy Sił Operacji Specjalnych, które są jednym z rodzajów ukraińskich sił zbrojnych, powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na stosowne dekrety opublikowane w poniedziałek na stronie internetowej głowy państwa. Generał Hałahan dowodził Siłami Operacji Specjalnych od sierpnia 2020 r. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcbq9n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dcbq9n4
Więcej tematów