Trwa ładowanie...
d33zahe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
syria

Atak Rosji w Syrii. "Zginęło 30 ważnych bojowników"

• Rzecznik resortu obrony Rosji: w rosyjskim ataku zginęło około 30 bojowców z Dżabat Fatah al-Szam
• Gen. Igor Konaszenkow: zmasowany atak myśliwców Su-33 pozwolił zlikwidować kilku ważnych dowódców
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak Rosji w Syrii. "Zginęło 30 ważnych bojowników"
(PAP/EPA, Fot: Abaca)
d33zahe

- Zmasowany atak rosyjskich myśliwców Su-33 znajdujących się na wyposażeniu lotniskowca Admirał Kuzniecow pozwolił zlikwidować we wtorek grupę bojową organizacji Front al-Nusra w prowincji Idlib - podał rzecznik resortu obrony gen. Igor Konaszenkow.

W ataku rosyjskich myśliwców miało zginąć, jak twierdzi gen. Konaszenkow, około 30 bojowców z Dżabat Fatah al-Szam (Front na rzecz Podboju Lewantu), czyli b. Frontu al-Nusra, który swego czasu oderwał się od Al-Kaidy, a potem zmienił też nazwę.

Zdaniem rosyjskiego resortu obrony rosyjskiemu lotnictwu udało się zlikwidować kilku ważnych dowódców polowych Frontu, w tym m.in. Abula Bachę al-Asfariego, który był koordynatorem tworzonych ostatnio jednostek mających ruszyć na odsiecz Aleppo, skąd rebelianci są stopniowo wypierani przez siły rządowe wierne władzom w Damaszku.

d33zahe

Informacje o śmierci terrorystów z Dżabat Fatah al-Szam mają pochodzić od rosyjskiego wywiadu wojskowego, jak podkreślił Konaszenkow.

Prowincja Idlib sąsiaduje od północy z Turcją, a od wschodu z Aleppo, gdzie od dwóch dni trwają naloty - w środę ostrzelany został m.in. szpital dziecięcy, zginęło co najmniej 20 osób, w tym dzieci. Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow zaprzeczył informacjom, że w atakach uczestniczy rosyjskie lotnictwo.

Rosja podtrzymuje moratorium na ostrzał lotniczy Aleppo - zapewniali w środę Konaszenkow i rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Generał dodał, że rebelianci w Aleppo organizują "ekspedycje karne" przeciw pokojowo usposobionej ludności. - W zachodnim Aleppo narasta sprzeciw mieszkańców przeciw terrorowi rebeliantów (...). Terroryści blokują mieszkańców, którzy próbują wydostać się z miasta przez korytarze humanitarne - powiedział.

d33zahe

We wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims.

Tymczasem również AFP, powołując się na źródła w organizacji obrony cywilnej w Aleppo, podało w środę, że rosyjskie myśliwce bombardujące ostrzeliwują zarówno Idlib jak i kontrolowane przez rebeliantów dzielnice Aleppo.

Agencja przypomniała, że Rosja dysponuje teraz znacznie większymi siłami w regionie; w ofensywie biorą udział odrzutowce startujące z rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow, który przypłynął do wybrzeży Syrii w ubiegłym tygodniu. Z pokładu lotniskowca wystrzeliwane są też rakiety.

Również rządowe siły syryjskie zaczęły we wtorek intensywne naloty na Aleppo. W środę państwowa telewizja syryjska podała, że "na kilku głównych frontach" w Aleppo następuje koncentracja sił rządowych w oczekiwaniu na rozpoczęcie dużej ofensywy lądowej.

d33zahe

Waszyngton uznał te nowe ataki, często wymierzone w umiarkowaną syryjską opozycję wspieraną przez USA, za "niewybaczalne". Moskwa - jak podaje AFP - zareagowała uznając to za "retorykę" opartą na "kłamstwach".

AFP przypomina, że kolejna fala bombardowań rozpoczęła się tydzień po wybraniu Donalda Trumpa na prezydenta USA; w kampanii wyborczej podkreślał on, że jego priorytetem jest walka z dżihadystami, a nie kontynuowanie polityki prezydenta Baracka Obamy zmierzającej do obalenia prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspieranego przez Rosję.

Przeczytaj także: Nowa ofensywa Rosji przeciw Syrii

oprac. Katarzyna Bogdańska

d33zahe

Podziel się opinią

Share

d33zahe

d33zahe
Więcej tematów