Trwa ładowanie...
d2yfgzh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Atak na więzienie w Nigerii. Uciekło co najmniej 50 więźniów

Napastnicy z materiałami wybuchowymi zaatakowali więzienie w środkowej Nigerii, uwalniając z niego co najmniej 50 więźniów - poinformowała policja. Przypomniała, że ten zakład karny był już w 2012 r. celem ataku islamistów z Boko Haram.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak na więzienie w Nigerii. Uciekło co najmniej 50 więźniów
(AFP, Fot: Pius Utomi Ekpei)
d2yfgzh

Napastnicy użyli materiałów wybuchowych, by wtargnąć w niedzielę wieczorem do więzienia w Koton Karfe (Koton Karifi) i umożliwić ucieczkę 50 osadzonych" - powiedział rzecznik policji Emmanuel Ojukwu.

Wiele nigeryjskich mediów twierdzi, że uwolniono ponad 100 więźniów.

Wiadomo, że w tym więzieniu są osadzani bojownicy ugrupowania Boko Haram. Rzecznik nigeryjskiej policji twierdzi jednak, że napaści dokonali kryminaliści i nie miała ona związku z działaniami islamistów z Boko Haram.

d2yfgzh

Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo", od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

W roku 2012 w trakcie ataku uzbrojonych napastników na więzienie w Koton Karfe zginął strażnik, a 119 więźniów zbiegło. Wówczas Boko Haram przyznała się do ataku i oświadczyła, że dokonała go, by ratować swych członków.

d2yfgzh

Podziel się opinią

Share

d2yfgzh

d2yfgzh
Więcej tematów