Trwa ładowanie...
d175zjy

"Atak na demokrację". Światowy Kongres Żydów skomentował polską ustawę

Ustawa IPN jest szeroko komentowane zarówno przez stronę polską, jak i izraelską. Teraz do dyskusji dołączył się Światowy Kongres Żydów, który w mocnych słowach skrytykował proponowane przepisy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pojawił się komunikat prezesa WJC
Pojawił się komunikat prezesa WJC (Wikimedia Commons CC BY)
d175zjy

Na stronie internetowej Świetowego Kongresu Żydów (World Jewish Congress) pojawił się komunikat prezesa Roberta Singera. We wpisie podkreślił, że "Polacy ze zrozumiałych względów stają się wrażliwi, gdy obozy zagłady i obozy koncentracyjne nazywane są polskimi tylko dlatego, że były zlokalizowane na polskiej ziemi, i chcą, by było jasne, że to Niemcy, a nie Polacy są odpowiedzialni za ustanowienie i podtrzymywanie tych fabryk śmierci, w których zginęły w Holokauście miliony Żydów".

Singer podkreślił, że w samym Auschwitz zginęło ponad 70 tys. Polaków niebędących Żydami.

ZOBACZ WIDEO: 11 listopada przestraszył się antysemityzmu. Teraz odwiedził Kraków

- O ile jednak Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Majdanek, Chełmno, Sobibór i Bełżec powinny być nazywane nazistowskimi lub niemieckimi obozami w okupowanej Polsce, o tyle jest poważnym błędem ze strony Polski próba karania tych, którzy nie stosują się do tego nazewnictwa - zastrzegł Singer. Wierzę głęboko, że to musi zostać zmienione poprzez kampanię edukacyjną, a nie penalizację - tłumaczy szef WJC.

- Znakomici polscy naukowcy wykazali jasno w swych starannie udokumentowanych pismach, że nie były to raczej izolowane przypadki. Uznawanie takiej literatury za oszczerczą, a jej autorów za osoby zaangażowanie w działania przestępcze jest wybielaniem zapisów historycznych i powinno być zdecydowanie odrzucone - podsumowuje Robert Singer. Dodał również, że proponowane przepisy są "zaciemnianiem historii" i "atakiem na demokrację".

d175zjy

Podziel się opinią

Share

d175zjy

d175zjy
Więcej tematów