Trwa ładowanie...

Atak hakerski na konta użytkowników serwisu Wykop.pl

W piątek złamano setki haseł zabezpieczających konta użytkowników popularnego serwisu - Wykop.pl. Hakerzy promowali wybrane przez siebie treści, wbrew woli internautów. Sprawę skomentował szef serwisu.

Atak hakerski na konta użytkowników serwisu Wykop.plŹródło: screen, fot: Wykop.pl
d1w2scc

Zasada działania serwisu jest bardzo prosta - zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać "znaleziska" (ciekawe filmy, artykuły lub wpisy własnego autorstwa), inni użytkownicy mogą polecić daną treść, lub ją "zakopać", co jest jednoznaczne z wystawieniem negatywnej opinii. W ostatni piątek internauci zauważyli, że niektóre treści natychmiastowo zyskują ogromną popularność. Zdziwieni właściciele kont twierdzili, że nie oddawali na nie głosu, wbrew danym widocznym w serwisie.

Nie było wątpliwości, że ktoś włamał się na konta setek internautów, by promować wybrane przez siebie linki. W niedzielę Michał Białek, szef serwisu Wykop.pl oficjalnie skomentował piątkowe wydarzenia.

"Atak na konta Wykopowiczów przeprowadzony był metodą brute force i dotyczył jedynie kont, które zabezpieczone były banalnie prostymi hasłami. Atak przeprowadzono w sposób, który nie powodował zauważalnego skoku w obciążeniu, co poniekąd niestety uśpiło naszą czujność. W tej aferze, konta, do których dostęp został przejęty, miały bardzo proste hasła, wręcz banalnie proste" - tłumaczy.

Z komentarzy zamieszczanych przez internautów wynika, że większość złamanych haseł to: "hasło", "hasło123" lub "123456". Michał Białek apeluje do wykopowiczów: "Jeśli ktoś jeszcze ma ustawione jedno z popularniejszych haseł lub stosuje hasła podobne do nazw loginu - prosimy, zmieńcie je na trudniejsze".

Sprawa ataku hakerskiego została przekazana odpowiednim organom.

d1w2scc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w2scc
Więcej tematów