PolskaAszura Bajram w Polsce

Aszura Bajram w Polsce

Choć muzułmanie w naszym kraju są reprezentantami sunnickiego odłamu islamu, część z nich świętuje trwające właśnie szyickie święto Aszura Bajram. Robią to gdyż o święcie tym pamiętali też ich przodkowie.

Tradycja żałobnego Dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu - chodzi o śmierć w walce potomków Fatimy, córki Muhhamada (Mahometa), którzy dali początek szyickiemu odłamowi islamu. Na wieść o rodzinnej tragedii, zrozpaczona Fatima wymieszała wszystkie potrawy przygotowane na ich radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków owoców (najczęściej siedmiu).

Jak powiedział wiceprzewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Józef Konopacki, polscy muzułmanie choć pamiętają o święcie, nie obchodzą Aszura Bajram, bo to uroczystość szyicka.

Przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Bohonikach Mirosława Korycka poinformowała jednak, że członkowie jej gminy zdecydowali, że w najbliższą niedzielę w tamtejszym meczecie odbędą się okolicznościowe modlitwy.

My jesteśmy po prostu muzułmanami, a nie szyitami czy sunnitami. Jesteśmy tradycjonalistami, nasi dziadkowie, rodzice obchodzili to święto - wyjaśniła.

Liderzy MZR w RP oceniają, że w Polsce jest ok. 5 tys. muzułmanów pochodzenia tatarskiego, choć ostatni spis powszechny przyniósł dużo niższe dane. Największe skupiska polskich wyznawców islamu są na Białostocczyźnie.

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 20 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni i dyplomaci z państw islamskich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)