ŚwiatAsyż`2002: wspólna modlitwa o pokój

Asyż`2002: wspólna modlitwa o pokój

23.01.2002 14:48, aktual.: 22.06.2002 14:29

Bazylika w Asyżu (AFP)
24 stycznia w Asyżu we Włoszech ok. 300 przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych będzie się modliło o pokój na świecie. Inicjatorem tego spotkania, podobnie, jak poprzednich w 1986 i 1993 r., jest papież Jan Paweł II.

W pierwszym spotkaniu ekumenicznym, 27 października 1986 r., uczestniczyło 47 delegacji reprezentujących 13 religii świata, nie licząc chrześcijan. Obecna była również Matka Teresa z Kalkuty.

W tegorocznej wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie będą uczestniczyć delegacje z ponad 40 krajów. Największą grupą niechrześcijańską będą muzułmanie, m. in. z Pakistanu, Egiptu, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Obecność w Asyżu zapowiedział brat króla Jordanii, książę Hassan Bin Talai. Przyjadą także rabini z Jerozolimy, Rzymu, Paryża oraz Stanów Zjednoczonych.

Najwyższym rangą uczestnikiem modlitw w Asyżu ze strony prawosławnej będzie patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I z Konstantynopola. Patriarchę Moskwy będzie reprezentował metropolita Wołokołamska - arcybiskup Bitirim. Do Asyżu przybędą przedstawiciele większości innych Kościołów obrządku wschodniego oraz protestantów. Obecni będą także bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taize.

Kościół katolicki będą reprezentować też przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń - Chiara Lubich, założycielka Focolare, Kiko Arguello - wspólnoty neokatechumenalne, Andrea Riccardi z rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego oraz siostra Nirmala, przelożona Misjonarek Miłości, następczyni Matki Teresa z Kalkuty.

Będą obecni również reprezentanci religii azjatyckich, w tym różnych kierunków buddyzmu. Z Afryki Zachodniej oczekiwani są kapłani religii naturalnych oraz innych kultów.

W programie spotkania przewidziano uroczyste powitanie uczestników spotkania, połączone z odczytaniem świadectw na rzecz pokoju. Następnie zebrani wysłuchają przemówienia papieża. Potem odbędą się modlitwy w oddzielnych miejscach, zgodnie z własną wiarą, językiem i tradycją. Po wspólnym posiłku uczestnicy złożą zobowiązanie do powstrzymania się od użycia przemocy i broni.

25 stycznia Jan Paweł II podejmie obiadem uczestników spotkania. Będą się oni dzielić doświadczeniami z Dnia Modlitw o Pokój. (miz)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także