Trwa ładowanie...
d4k71tb

Asyż`2002: wspólna modlitwa o pokój

Bazylika w Asyżu (AFP)
24 stycznia w Asyżu we Włoszech ok. 300 przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych będzie się modliło o pokój na świecie. Inicjatorem tego spotkania, podobnie, jak poprzednich w 1986 i 1993 r., jest papież Jan Paweł II.

d4k71tb
d4k71tb

W pierwszym spotkaniu ekumenicznym, 27 października 1986 r., uczestniczyło 47 delegacji reprezentujących 13 religii świata, nie licząc chrześcijan. Obecna była również Matka Teresa z Kalkuty.

W tegorocznej wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie będą uczestniczyć delegacje z ponad 40 krajów. Największą grupą niechrześcijańską będą muzułmanie, m. in. z Pakistanu, Egiptu, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Obecność w Asyżu zapowiedział brat króla Jordanii, książę Hassan Bin Talai. Przyjadą także rabini z Jerozolimy, Rzymu, Paryża oraz Stanów Zjednoczonych.

Najwyższym rangą uczestnikiem modlitw w Asyżu ze strony prawosławnej będzie patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I z Konstantynopola. Patriarchę Moskwy będzie reprezentował metropolita Wołokołamska - arcybiskup Bitirim. Do Asyżu przybędą przedstawiciele większości innych Kościołów obrządku wschodniego oraz protestantów. Obecni będą także bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taize.

Kościół katolicki będą reprezentować też przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń - Chiara Lubich, założycielka Focolare, Kiko Arguello - wspólnoty neokatechumenalne, Andrea Riccardi z rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego oraz siostra Nirmala, przelożona Misjonarek Miłości, następczyni Matki Teresa z Kalkuty.

d4k71tb

Będą obecni również reprezentanci religii azjatyckich, w tym różnych kierunków buddyzmu. Z Afryki Zachodniej oczekiwani są kapłani religii naturalnych oraz innych kultów.

W programie spotkania przewidziano uroczyste powitanie uczestników spotkania, połączone z odczytaniem świadectw na rzecz pokoju. Następnie zebrani wysłuchają przemówienia papieża. Potem odbędą się modlitwy w oddzielnych miejscach, zgodnie z własną wiarą, językiem i tradycją. Po wspólnym posiłku uczestnicy złożą zobowiązanie do powstrzymania się od użycia przemocy i broni.

25 stycznia Jan Paweł II podejmie obiadem uczestników spotkania. Będą się oni dzielić doświadczeniami z Dnia Modlitw o Pokój. (miz)

d4k71tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k71tb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj